От тази новина за спешната ни помощ ще ви стане лошо
Ще има ли кой да отговори, ако наберем номера на Спешна помощ? Повече пари за възнаграждения, но все по-малко служители в Спешната помощ. Повече разходи за спешните автомобили, заради цените на горивата. Това показва анализът на Института за пазарна икономика за Спешната помощ и Плана за възстановяване.
Все повече служители се отказват от професията спешен медик. За последните 5 години системата е загубила над 270 служители, въпреки ръста на средствата за тяхното възнаграждение. От 6649 преди началото на пандемията, техният брой спада със сто до 6545 в края на 2021 г., съобщава bTV.
Спешните повиквания за нужда от медицинска помощ у нас са средно между 700 и 800 000 годишно. Данните показват, че преди пандемията малко под 200 000 повиквания не са били изпълнени. Подобна е ситуацията и през изминалата година - всяко четвърто повикване на Спешната помощ не се обслужва.
„Тежкият кадрови дефицит в системата на Спешна помощ е от много години. Младите лекари не напускат, за да отидат в болница, а за да напуснат България. Те не поставят заплащането на първо място, то слиза на второ, на трето. Казват, че на първо място е отношението на хората към тях“, заяви говорителят на Спешна помощ Катя Сунгарска.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
0 Коментара: