Все още не съществуват официални диагностични указания, които да потвърдят, че някой страда от дълъг ковид. В САЩ Центровете за контрол и превенция на заболяванията работят по списък на симптомите на това опасно заболяване.

„Хората може да страдат от дълъг ковид и да не го знаят, защото не са наясно как да го разпознаят”, коментира пред Business Insider д-р Фидаа Шайб, пулмолог в престижния медицински университет „Байлор”.

Сериозен проблем както за пациентите, така и за лекарите е, че дългият ковид може да има много и разнообразни симптоми, приличащи на други заболявания, което затруднява идентифицирането му.

Проучвания в Обединеното кралство и в САЩ установяват, че приблизително един на всеки 5-10 заразени с коронавируса развива дълъг ковид, който продължава повече от три седмици. Заболяването може да засегне почти всеки орган в човешкото тяло.

Все още не е ясно и дали симптомите на дълъг ковид се причиняват директно от коронавируса. Но все пак има яснота какви са те.

Мозъчна мъгла
Всеки пети с дълъг ковид изпитва т. нар. „мозъчна мъгла” шест месеца след заразяване с коронавируса, според анализ на 51 проучвания, който все още не е рецензиран. Мозъчната мъгла е термин, който описва проблеми с концентрацията, паметта, логиката и решаването на проблеми. Често се описва като замъглено съзнание. При по-тежките случаи може да се появи главоболие, проблеми със зрението и гадене.

Хронична умора
Средно шест от десет оцелели от ковид-19, които са били хоспитализирани, съобщават за мускулна умора и слабост шест месеца по-късно, според китайско проучване

Проблеми със съня
Един от всеки пет пациенти с ковид-19 съобщава, че има проблеми със съня шест месеца след разболяването си, според анализа на 51 проучвания.

Задух и упорита кашлица
Задухът и упоритата кашлица са често срещани сред оцелелите от ковид-19 един до шест месеца след инфекцията, според проучване на над 73 000 американски ветерани.

Сърдечни проблеми
Сърцебиене и неравномерен сърдечен ритъм са често срещани при оцелелите от ковид-19, според проучването сред американски ветерани. Наблюдава се и повишен риск от развитие на сърдечна недостатъчност, атеросклероза, кръвни съсиреци и миокардит в рамките на шест месеца след инфекцията.

Неврологични симптоми и психични заболявания
Над една трета от оцелелите от ковид-19 изпитват неврологични симптоми или психични заболявания в рамките на шест месеца след инфекцията, установява голямо проучване. Тревожността и разстройствата на настроението, като депресия, са най-честите симптоми.

Загуба на обоняние
Сред онези, които са загубили обонянието си след ковид-19, около една трета не са възвърнали усещането след два месеца или повече, според американско проучване.

Смущения в храносмилателния тракт
Симптоми като загуба на апетит, диария, киселинен рефлукс и проблеми, свързани с червата се наблюдават при повече от 40 процента от пациентите, хоспитализирани с ковид-19, три месеца след заразяването, сочи китайско проучване.

Кожни обриви и косопад
Оцелелите от кояид-19 съобщават за кожни обриви шест месеца след инфекцията, според проучването сред американски ветерани. Изследване от Китай пък документира косопад сред 22% от пациентите шест месеца след хоспитализация с ковид-19.

Диабет
Според проучване сред американски ветерани, при пациентите с дълъг ковид има 39% по-висок риск от развиване на диабет до шест месеца след инфекцията.

Заболяване на бъбреците
Онези, които са преживели ковид-19, също са изложени на по-висок риск от развитие на остро бъбречно заболяване.