Няма какво да си затваряме очите, случаите ще растат! Това заяви проф. Ива Христова, директор на националния център по заразни и паразитни болести в ефира на bTV по повод смъртните случаи на бебета, заразили се с коклюш.

Трябва да имаме предвид, че коклюш е много сериозно заболяване. Смъртността при него е 1-2 до 3-4 процента. Най-рискови са новородените преди първа имунизация. Причините все още се изясняват и неслучайно ваксинанта за него е в задължителния календар, поясни проф. Христова. И добави:

"Много е важно навременното лечение. Дори и да успеем да потиснем симптоматиката в началото, тя впоследствие е свързана с много сериозни токсини и застрашава сериозно здравето ни. В началото започва привидно леко - с хрема, температура, лека кашлица, но след това симптоматиката води до пристъпи на задушаване. 

Има доста източници на зараза, които са безсимптомни, предупреди още проф. Христова - и добави - "Ние хващаме върха на айсберга, но заболяването явно е в пъти по-разпространено.

Очевидно и при коклюша можем да говорим за скрита заболеваемост. Всички могат да заразяват! Но, ако се хване навреме, още първата седмица, и се лекува, ще премине много бързо и много леко. Ако тази седмица обаче се пропусне, се стига до тежки пристъпи, конвулсии, гърчове, които водят до това, че детето не може да си поеме въздух.

Всички лаборатории - частни и държавни, са задължени да докладват за такива случаи. Най-добре е да се направи тест веднага, в случай на съмнение. Фактът, че колкото повече се търси, толкова повече се открива, говори за това, че тази болест има широко разпространение.

В първите дни безкрайно ефикасно е лечението с антибиотици, тъй като бактериите са чувствителни, след което лечението пак е антибиотично, но ефектът е по-малък, и се минава на симптоматично лечение, поясни още експертът. 

Преди 2012 г. бяхме имунизирани с цялоклетъчна ваксина, която създаваше доста надеждна ваксина. После се премина на така наречената ацелуларна ваксина, но ефекта от нея избледня. Затова се въведоха няколко реимунизации. Децата трябва да минат през всички ваксини, за да бъдат защитени. Затова е важно е сега да се прегледат и да се види, ако е изпусната някоя имунизация, да се направи.

Що се отнася до бременните жени - когато майката се имунизира, тя предава готовите антитела и така защитава детето си.

Ако майките на двете бебета, които си отидоха от коклюш, се бяха имунизирали, може би нямаше да се стигне до такава ситуация. 

По отношение на маските - да, те ограничават всякаква респираторна инфекция. Неслучайно бяха въведени и по време на ковид. Няма да бъде така, както беше при ковид, но когато се отива при малки деца, нека да бъдем с маски, за да ги пазим.

Виждам възможността да стигнем до около 1000 случая, но аз вярвам в това, че можем да се предпазим и ще се активизира ваксинацията, за да предпазим децата. Няма какво да си затваряме очите, случаите ще растат!

Навсякъде, където се докаже случай на коклюш, се карантирина класа - за 1 до 2 седмици. Но това са случаите, които доказваме, а в пъти повече са сигурно случаите, които не успяваме да докажем. Добрата карантина означава да си останеш вкъщи, докато се излекуваш, после да се върнеш, за да не заразиш хората.