Доц. Мира Кожухарова беше гост в програма Хоризонт на БНР, ето какво сподели тя относно епидемиологичната обстановка у нас и дали се намираме вече в четвъртата вълна:

- Със сигурност можем да кажем, че се намираме в началото на четвъртата вълна. Средният дял на положителните проби е 5.4 процента, което е много. С всеки изминал ден се увеличава. Над 4 процента е сигнал за развитие на вълна. Процентът на положителните проби в голяма степен зависи от това, колко проби са направени, затова правим изследвания на седмична база, не на дневна.
 
Относно заболеваемостта:

- Може да достигне високи стойности за кратък период от време и после бързо да спадне. Броят на хората, които вече имат имунитет, било то след преболедуване или ваксиниране, има значение. Новото е че са засегнати по младите хора, в общия случай протичането на болестта е по-леко, което е добре ако по този начин се запазят нещата. Голяма част от възрастните хора се ваксинираха, което е много добра новина. 
 
За Делта варианта:

- Разбрахме, че разполагаме с най-сигурното възможно средство срещу Делта варианта, това са наличните към момента ваксини. Те са достатъчно ефективни, процентът на тежко боледуващите е много малък.
 
Нужна ли е трета доза:

- Третата доза е въпрос на приоритет. От една страна чисто медицински, от друга - възможността да бъдат ваксинирани повече хора. Мнението на Световната здравна организация (СЗО) е, че няма нужда да се преминава към 3-та доза, а да се ваксинира по-голяма част от човечеството. При по-младите, 2-те дози са напълно достатъчни. При по-старите и при хората със различни заболявания, вероятно би било разумно да се направи реимунизация.

За новите правила за работата на заведения, театри, кина и спортни зали

- При висок риск хората да се разболеят, може да се действа по изпитания начин, 50 процента от капацитета за заведенията. Заведенията със 100 процента ваксиниран персонал могат да работят без никакви ограничения в капацитета .За да се работи на пълен капацитет, здравето на гражданите трябва да е  гарантирано. Не можем да говорим за дискриминация, а е въпрос на свободен избор и възможност. Нека тези които отговарят на тези условия да се възползват от тези условия.

Има ли възможност РЗИ да проследява ситуацията по заведенията:

- Редица страни са се справили с този проблем, особено туристическите. Те имат заведения които са сигурни че хората които работят там или са ваксинирани или преболедували, или с отрицателен тест. Не е непостижимо.

В момента сме във фазата в която все още не се налагат мерки в пълен обем, обезпокоителното е обаче това, че броят на хората в лечебните заведения започна да се увеличава доста бързо. Към днешна дата са заети общо 2400 легла, вероятно това ще наложи налагането на мерки които да намалят риска от заболяването . Това означава постепенно намаляване на контактите между хората.

В рамките на 4 до 6 седмици се достига пикът и след това има спад. Ще се изисква още малко търпение от нас, става дума за нещо с което вече сме се сблъсквали, което е позитивно от психологическа гледна точка. При проявяване на разумно поведение тези вълни се преодоляват.
Хората правилно почиваха на морето, защото разпространението на вируса беше слабо през лятото.

Ще наложим ли силово задължителна ваксинация, какъвто е тренда в западните страни?

- Не става въпрос за силово въвеждане, последната мярка не цели силово налагане на ваксинация, а цели да запазим хората които не са преболедували. С връзка увеличението броя на заболелите, все повече страни изискват или да си ваксиниран или преболедувал, никой не протестира срещу това.
 
В едно демократично общество винаги има противоположни мнения, но българските граждани в Испания и Франция възприемат позитивно тези мерки, защото това им дава възможност да са спокойни. В България мерките са поощрителни, задължително ваксиниране в България няма и няма тенденция към такива мерки у нас.