В Националния център по заразни и паразитни болести е започнало проучване на първите имунизирани здравни работници от началото на годината. Вече има наблюдения до един месец след пълния курс на ваксинация.

"Най-важното, върху което ще се фокусираме, са клетките на имунната памет, от които зависи качеството и продължителността на нашата защита", каза пред bTV проф. Мария Николова, клиничен имунолог в Националния център по заразни и паразитни болести.

"Данните на производителите са, че от две до три седмици след първата доза вече има начало на специфична защита.

Но трябва да се има предвид, че при 60-70% от имунизираните има достатъчно ниво на неутрализиращи антитела и в много по-нисък процент достатъчно ниво на клетъчен имунитет. След втората доза вече има значително ниво антитела и над 90% специфичен клетъчен отговор", обясни проф. Николова.

По думите й интересното е, че има значителни количествени разлики в индивидуалния клетъчен отговор. Това предстои да бъде изследвано, както и неговата връзка с формирането и качеството на имунната памет.

На въпрос защо се случва заразяване между първата и втората доза, Николова отговаря: " Първата инжекция не трябва да ви кара да се чувствате защитени, защото има реален шанс да не развиете достатъчно силна защита след една доза.

Има и шанс да сте били носител на вируса по време на имунизацията, макар и клинично да не се е проявила инфекцията", поясни проф. Мария Николова".

На въпрос има ли шанс да се заразим след втората доза, клиничният имунолог заявява: "Ефективността на ваксините е съобщена след съответните клинични проучвания. Все пак тя не е 100%.

Относно това дали ако хората се заразят след ваксина, ще изкарат по-леко заболяването проф. Николова обяснява:

"Това е основният принцип, на който работи ваксината. Единият резултат от клиничните проучвания е степента на защита от симптоматична инфекция, а вторият - степента на защита от тежко прекарване с усложнени хоспитализации. Във втория случай процентът гони 100, а в първия той е по-нисък", поясни проф. Николова.

На въпрос какъв е имунитетът след преболедуване и след ваксиниране тя отговаря: "Елементарната логика би следвала - 95% ефективност на ваксината и 100% при преболедували. Това обаче не е точно така, защото имунният отговор, който се развива в хода на заболяването, не е непременно качествен.

Той зависи от количеството вирус, който е попаднал в организма. От това как организмът ще се справи с инфекцията - тежко или леко ще преболедува. Има достатъчно доказателства, че една лека, безсимптомно прекарана инфекция не оставя много траен имунитет".

Относно това кога ваксините ще бъдат разрешени и за деца, клиничният имунолог изтъкна, че тече текат такива проучвания. В САЩ се говори за края на тази календарна година и може би началото на следващата.Най-фрапиращата фалшива новина по отношение на ваксините, която е чула, е че ваксините водят до стерилитет.