"Малките общински болници имат нужда от всякаква помощ - от консумативи, от средства да си покриват режийните, такъв е и случаят с болницата в Кюстендил, където директорката е обявила дарителска кампания, за да оцелее болницата".

Това каза пред БНР д-р Неделчо Тотев, директор на болницата в Чирпан и председател на Сдружението на общинските болници.

По думите му различните болници имат различни проблеми, в зависимост от бюджетите си.

"Сега берем плодовете на неща, несвършени десетки години наред.  От поне 10 години предупреждаваме, че системата не е стабилна, че не работи адекватно.

Пропуснаха се много неща от началото на пандемията - правеха се едни показни палатки, които останаха празни, направиха се всички болници "мръсни" - тоест само за Covid пациенти, накараха ни да лекуваме заболяване, от което колегите си нямаха и хабер, сега го лекуват интернисти, самото заболяване е все още една енигма...", заяви д-р Тотев.

По думите му сега имат  32 медицински легла за лечение на коронавирус и почти винаги сме на предела. Имаше момент, в който приех пациент през нощта в лекарския кабинет - 33 тия човек , защото нямаше време за реорганизация, разказа д-р Тотев.

Д-р Тотев каза, че тези 1200 лв. за медиците на първа линия се дават и няма проблем, макар, че методиката е доста тромава, но може би е по-справедлива сега, защото парите се вземат от действително лекуващите.

"Но ние как се справяме с бюджетите - с въжеиграчество, на този ще платиш сега, другия ще изчака, после ще обещаеш, пък той ще отсрочи - запушваме дупки - така оцеляваме", каза още д-р Тотев.

Според него спирането на планова дейност затова е планова, че може да се планира.

"Ще приемаш хората, колко можеш. Но сега казваме - спираме плановата дейност и разширяваме повече легловата база - но как да вкарам един физиотерапевт да лекува Covid? Това не сработва.

Проблем е и това, че всички болници станаха "мръсни" и затова хората с други болести идват в последния момент, което е фатално за тях", заяви д-р Тотев.