Властите на Обединеното кралство и други страни първоначално трябва да се откажат от плановете за бърза масова ваксинация на населението срещу коронавирус, като се ограничат до ваксинации само за най-уязвимите категории граждани, така че повече хора по света да имат достъп до ваксините. Това заяви официалният представител на Световната здравна организация (СЗО) Маргарет Харис.

„Ние призоваваме жителите на Обединеното кралство:„ Можете да изчакате. “Ние вярваме, че страните, които ваксинират здравните работници и хората с повишен риск от заразяване с коронавирус, трябва да гарантират достъпа до ваксините и за други“, каза тя в интервю за BBC. Харис отбелязва, че подобен подход "би бил правилен не само от морална гледна точка, но и от икономическа".

"Наскоро бяха публикувани много интересни аналитични статии, показващи, че е икономически нецелесъобразно да се ваксинира само населението на вашата страна, а след това да седнете и да кажете, че всичко е наред. Фразата" сам воин на бойното поле не армия"е приложима в този случай. Живеем на една планета, силно сме свързани помежду си “, каза представителят на СЗО.

На 25 януари генералният директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус заяви, че „ваксиналният национализъм“ може да струва на глобалната икономика 9,2 трилиона долара, а почти половината от тази загуба - 4,5 трилиона долара - може да бъде понесена от най-богатите икономики. Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш се съгласи с неговата оценка, призовавайки за по-справедливо разпределение на ваксините по целия свят.

Ваксинациите във Великобритания започнаха на 8 декември. В момента жителите на страната се ваксинират с лекарства от препарати на Pfizer и нейния германски партньор BioNTech, както и от британско-шведската компания AstraZeneca и Оксфордския университет. Според правителствените данни първата от двете дози ваксина вече е приложена на 7,9 милиона души - близо 12% от населението на кралството. Първи бяха ваксинирани медицински работници, хора, живеещи в домове за възрастни хора, и хора над 80 години. От средата на януари властите обявиха началото на ваксинацията на британци на възраст от 70 до 80 години, както и на хора, страдащи от заболявания, които могат да усложнят хода на COVID-19.

Правителството на Обединеното кралство преди това реши да увеличи интервала между две дози на ваксината от препоръчителните три седмици на три месеца, за да има време ваксинира максимален брой хора. Властите се стремят да ваксинират около 15 милиона души до средата на февруари, което би облекчило настоящите ограничения заради коронавируса. Тази седмица Великобритания стана петата страна в света след САЩ, Бразилия, Индия и Мексико, където броят на хората, починали след инфекция с коронавирус, надхвърли 100 хиляди души.