Учени с изненадваща новина за стадния имунитет и COVID-19
Според тях голяма част от хората вероятно имат изградена смесена защита срещу настоящия коронавирус, която им помага да го карат безсимптонно или по-леко
Много държави са близо до колективен имунитет срещу COVID-19, а някои може и вече да го имат.
Това смятат експерти, базирайки се на предположенията, че масово хора са страдали от подобни заболявания в миналото и по-специално - от подобни коронавируси, които кръжат постоянно сред населението и предизвикват обичайните настинки и грипове.
Според учените така голяма част от хората вероятно имат изградена смесена защита срещу настоящия коронавирус, която им помага да го карат безсимптонно или по-леко.
Засега идеята за колективен имунитет срещу COVID-19 е спорна, тъй като все още не е установено дали прекарали заболяването могат да се заразят повторно.
Смята се, че изградените антитела предпазват в рамките на около 3 месеца след оздравяването. За изграждането на стаден имунитет, който да спре разпространението на вируса, е неободимо да са го изкарали поне 60 процента от населението.
Според учени от Оксфорд сега необходимата цифра е не-повече от 10-20 процета, тъй като хората масово са боледували от други коронавируси, които осигуряват частична защита срещу COVID-19. Познати са още 4 подобни коронавируси, които отдавна заразяват хората и причиняват настинки - NL63, 229E, OC43 и HKU1. Според експертите, хората, срещали се с тези вируси, имат частична защита срещу COVID-19 и по-леко изкарват болестта.
Последвайте ни
4 Коментара: