Макар Великобритания да отбеляза радостен рекорд на 1 юни – нито един смъртен случай за денонощието от COVID-19, индийският вариант на коронавируса (B.1.617.2, наречен делта вариант от Световната здравна организация) вече е доминиращ на Острова, съобщава actualno.com.

Според епидемиологът на Imperial College London професор Нийл Фъргюсън, който прави моделите за разпространение на заразата за правителството, вариантът е 60% по-заразен от доминиращите досега варианти – на първо място британският B.1.1.7.

Освен това, пак по думите на Фъргюсън, който говори на база информация от данните на здравните служби на Англия и Шотландия, индийският вариант е до два пъти по-вероятно да доведе до болнично лечение при неваксинирани.

Според материал на Sky News, случаите на COVID в Англия се покачват със 76,5% за една седмица, показват данни на Службата за национална статистика (ONS) на Великобритания.

Агенцията изчислява, че 85 600 души в страната са били заразени през седмицата до 29 май - което се равнява на около 1 на 640 души в частни домакинства.

В северозападната част на страната са регистрирани най-много случаи през седмицата до 29 май - около 1 на 280, Югоизточна Англия е с най-ниска стойност - 1 на 1490.

Допълнителни данни предполагат, че репродуктивното число т.е. този показател, с който се прави преценка колко души заразява един заразен, се е увеличило до между 1 и 1,2, в сравнение с между 1 и 1,1 на седмична база.

Добрата новина за Великобритания – засега няма национален проблем, защото броят на ваксинираните е голям, но не е толкова голям (70-80 процента със завършен изцяло имунизационен курс), че да спре ефективно нова вълна.

Лошата – има 10 пъти повече болни от COVID-19 сред хората под 40 години, отколкото над 60 години, за периода 18 април – 29 май, 2021 година.

А според проучване на 6 639 теста за коронавирус, направени между 16 и 29 май 2021 година във Великобритания, понастоящем в Обединеното кралство се наблюдава увеличение от 80% при симптоматичните новооткрити случаи на заразени.

"Картината във Великобритания се променя бързо. Случаите се увеличават, но не в национален мащаб, това е до голяма степен регионален проблем. Северозападната част на Англия и Шотландия са двата региона с най-голямо разпространение, с нива, по-високи от тези в някои части на Европа.

Данните обаче подчертават, че увеличението се случва в по-младите възрастови групи, което предполага началото на епидемия при младите.



Не можем да бъдем прекалено самодоволни и наблюдаваме внимателно нещата", коментира Тим Спектър, водещ учен в приложението ZOE COVID Study и професор по генетична епидемиология в King’s College London. В статия на British Medical Journal е посочено, че болните в основните училища и гимназиите на Острова растат, като най-бързо се увеличават случаите във възрастовата група 7 – 11 години!

Графиките са красноречиви - при най-възрастните, където ваксинационното покритие срещу коронавируса е най-голямо, почти няма промяна в разпространението на заразата. Но там, където още няма такова ваксинационно покритие - т.е. при по-младите, нещата се влошават.

За четири седмици назад на Острова има поне по един епидемичен взрив на 250 училища, като огромната част от тях се дължат на индийския вариант на коронавируса.

Затова и 8 профсъюза, представляващи училища и университети във Великобритания, поискаха от Английската здравна служба детайлна информация за разпространението на коронавируса в учебните заведения, но на 4 юни от службата казаха, че ще имат нужда от повече време, за да предоставят детайлни данни.

Вече има и призиви към правителството да реагира със затягане на мерките, защото ситуацията поставя в опасност най-малките във Великобритания.