Журналист - доброволец описа много неприятни ефекти от ваксината срещу К-19
Вдигнах висока температура, болеше ме глава, казаха ми три месеца да не "правя" деца, разказва той
В Русия масовите ваксинации срещу коронавирус ще започнат след броени дни. Наш колега се включи в изпитанията на "Спутник V". Защо реши да участва, каква е процедурата и какви са страничните въздействия? Ето разказа му:
Още през септември в интернет набираха кандидати: "Станете доброволец при изпитанията на нова ваксина срещу Ковид-19".
По онова време още нямаше много информация за ваксината "Спутник V", а и инфекциите в Русия не бяха толкова много.
В края на ноември обаче ситуацията коренно се промени - броят на новозаразените нарасна силно. И мои приятели се заразиха, а състоянието им беше тежко. Това ме накара да поема риска и да се включа в изпитанията.
Какво ми разказаха преди да ме ваксинират
На уебсайта на московските градски власти намерих формуляра, който трябваше да попълня, за да участвам в теста. В него се питаше дали вече съм се заразявал с новия коронавирус, дали през последните 2 седмици съм контактувал със заразен човек и дали имам хронични заболявания.
Здравната служба оповести, че хора, които вече са прекарали Ковид-19, не бива да се ваксинират. Седмица по-късно по телефона ми казаха, че мога да отида в московската болница "Шадкевич" на предварителен преглед.
Руски журналист, ваксиниран със "Спутник V", се разболя от К-19 и разказа какво е преживял
Там лекарката първо ме разпита дали в последно време съм приемал някакви медикаменти, искаше да разбере също дали имам алергии и какви операции са ми били правени до момента. Тя ми връчи 16 страници с информационен материал и накратко ми разясни съдържанието му.
В информацията се казваше например, че цел на изследването е да провери ефективността и сигурността на тестваната ваксина Gam-COVID-Vac, по-известна с търговското име "Спутник V", а също и да се установи какъв имунитет създава тя.
В предклинични изпитания тя била тествана върху животни - като хамстери и морски свинчета. При тях била доказана както сигурност, така и ефективност, докато върху хора доказана била засега само сигурността.
Изпитанието на ваксината се провело в московската клиника "Шадкевич"
Научих, че общо 40 000 души ще участват в изследването: на 30 000 души ще бъде инжектирана ваксината, а на 10 000 души - плацебо. Втората доза ваксина се инжектира 21 дни след първата. Доброволците са длъжни да водят дневник за състоянието си.
Други изисквания няма. Има обаче и друго паралелно изследване, в което лекарката ми предложи да участвам. Тя ми обясни, че основното изследване не проверява един важен фактор - способността на ваксината да създава антитела, които да неутрализират вируса - т.е. имунитет.
Тази проверка се извършва в допълнителния тест. За участието в него държавата плаща по 8500 рубли - около 93 евро. За целта всеки доброволец дава по 95 милилитра кръв. Аз реших да участвам и в това изследване.
Застрахователна полица за всеки участник
"Макар че участието в изследването не Ви застрашава, е предвидена специална застраховка за всеки участник", обясни ми още лекарката. В нея се казва, че в случай на смърт упоменатите от мен лица - в случая родителите ми - ще получат два милиона рубли, т.е. 22 000 евро.
В случай че ваксинацията доведе до инвалидност, те ще получат - в зависимост от степента на увреждането - между 500 000 и 1,5 млн. рубли - т.е между 5500 и 16 500 евро. А ако се стигне само до влошаване на здравословното ми състояние без настъпване на инвалидност, обезщетението ще е от 300 000 рубли - т.е. 3300 евро.
След като подписах, че съм готов да участвам в изследването, ми направиха тест за СПИН, сифилис, Хепатит С и B, както и ПСР-тест и теста за антитела срещу коронавирус. Урината ми също беше изследвана - за да се порвери дали съдържа остатъци от медикаменти. След като се оказа, че всичките ми резултати са добри, бях допуснат до ваксиниране.
Седем дни по-късно дойде и моят ред за поставяне на ваксината. Първо ме регистрираха, после преминах през четирите етапа - даване на кръв за изследването за антитела, ваксиниране, лекарски преглед, почивка в специална стая.
Стаята за почивка след ваксинацията
Ваксината се съхраняваше в два хладилника на руската фирма "Pozis" при минус 28 градуса. Един такъв хладилник струва около 16 000 евро.
А след като ми инжектираха ваксината, трябваше да полежа половин час в съседното помещение, защото след ваксинацията на някои от доброволците им спадало кръвното налягане.
При мен обаче такъв ефект не се появи. Казаха ми също, че е възможно по-късно да вдигна температура. В този случай трябвало да взема парацетамол.
Освен това ме помолиха да не създавам деца през следващите три месеца, защото действието на ваксината над сперматозоидите още не било проучено. Връчиха ми документ, че съм участвал в пробната ваксинация и ме изпратиха вкъщи.
Какво усетих след ваксината
Едва когато се прибрах у дома, прочетох какви други реакции е имало сред участниците в пробните ваксинации. В социалните мрежи бяха публикувани някои техни съобщения. В деня на инжектирането на ваксината или на следващия ден някои от хората имали температура и болки в мускулите.
В седем вечерта, след като си тръгнах от работа, аз също почувствах главоболие, леко втрисане и световъртеж, но реших, че си внушавам след всичките разкази на други участници, които бях изчел. Късно вечерта обаче вече нямаше никакво съмнение, че тялото ми реагира на ваксината.
Температурата ми се повиши до 38,6, а болките в мускулите се усилиха - всичко това бе неприятно, но все пак означаваше, че съм получил именно ваксина, а не плацебо.
Взех парацетамол, както ми бе препоръчано, записах симптомите в моя дигитален дневник и легнах да спя. На следващия ден температурата ми бе спаднала до 37 градуса, а още един ден по-късно бяха изчезнали и всички останали странични оплаквания.
След три седмици ще ми инжектират втората доза от "Спутник V", а около 42 дни след първата инжекция се очаква организмът ми да е създал антитела. На въпроса дали тези антитела могат ефективно да унищожат вируса засега обаче няма окончателен отговор.
Източник: DW
Последвайте ни
0 Коментара: