Доц. д-р Атанас Мангъров опроверга мита за алкохол и вирусите
Грипът е тук, както всяка година по това време. Тук са и традиционните вирусни инфекции, които ни спохождат при отслабена заради студа имунна система. Грипът разболява за часове със силни болки и сухота в гърлото, отпадналост, суха кашлица, хрема. В повечето случаи минава за около седмица и ако сте с добра имунна система, дори и да се заразите, ще ви се размине бързо и леко. Но грипът носи със себе си вероятност от много сериозни усложнения, които всъщност придават на вирусното заболяване мрачна слава.
Пикът на грипа у нас се очаква в средата на януари. Четири типа ще ни разболяват този сезон. Това са познатите ни H3N2 “Хонконг”, “Бризбейн”, “Пукет” и новият “Мичиган”. Всички те имат една и съща симптоматика - започват с общо неразположение, кашлица, хрема, втрисания, сълзене на очите. Само за часове след инфектирането започват болките в мускулите, които заедно с високата температура са сигурни признаци, че е налице точно грип.
“Нито един от тях не е смъртоносен, ако лечението е правилно. С изключение на “Мичиган”, който е нов за България, останалите протичат по-леко, тъй като те вече са върлували тук и организмът ни е изградил някакви антитела. Благодарение на тях, ако имунитетът е по-силен, човек дори да пътува до заразен в трамвая или да се грижи за болен у дома, може и да не се разболее. Ако пък се разболее, прекарва заболяването леко.
Свинският грип и “Мичиган” обаче удрят бъбреците и белите дробове. Новият щам е с внезапно начало, висока температура, обща отпадналост. Човек се чувства безкрайно уморен и не е в състояние да работи, изпитва силно главоболие. Пневмониите при тези два щама са най-чести. Грипът е най-заразен през първите часове, още когато човек се чувства неразположен, но все още не е вдигнал температура. За да не се разнася заразата, хората, които не се чувстват добре, трябва да си останат у дома и да ограничат контактите максимално”, предупреждава в опит да предпази читателите на в. “Доктор” завеждащият детското отделение в Инфекциозната болница доц. д-р Атанас Мангъров.
- Доц. Мангъров, много говорим и пишем за вече дошлия грип у нас, но за съжаление като че ли няма кой да ни чуе и прочете. Вече има един починал възрастен човек с тежка форма на пневмония. Да, бил е и диабетик, злоупотребявал е с алкохол, но седмица преди да потърси помощ в болница, е кашлял, според близките му, много лошо. Как да познаем, докторе, че грипът дава такива животозастрашаващи усложнения?
- Пневмонията - вирусна или бактериална - е най-честото усложнение на грипа. Какъв вид е, ще прецени само лекарят. Времето за проявата на един от видовете пневмонии е различно. Тя идва с кашлица и ако до 5-7 дни не настъпва подобрение, вече имаме и температура, подозрението е, че става дума за вирусна пневмония. Бактериалната се развива малко по-късно - след 10-ия ден. При нея няма такава висока температура, понякога тя е около 37.4. Това, каква ще се развие пневмонията, зависи много от имунната ни система, затова в сезона на грипа и настинките трябва много добре да се погрижим за нея с всякакви достъпни възможности.
Грипът е коварно и много по-сериозно заболяване от другите налични вируси. Това обаче не ни пречи за него да търсим първа помощ в аптеката. Което въобще не е кой знае каква грешка, защото лечението на грипа трябва да започва с антивирусни препарати, с таблетки за смучене при болки в гърлото, с медикаменти за кашлица, които предизвикват по-бързо и стойностно отхрачване, както и с лекарства за овладяване на температурата.
Останалата част от интервюто, четете в zdrave.to
Последвайте ни
0 Коментара: