Доц. д-р Стаевска разкрива какви са симптомите на алергията и кога най-често се развиват
Пролетта е любим сезон на мнозина, но за някои е свързана и с много неприятни усещания. Причината е, че точно за този период от годината са характерни алергиите. Пациентите обаче трябва да се ориентират добре за какво точно става дума, защото все още не са отминали респираторните вируси.
“Затова и много често сенната хрема се бърка с вирусна. Обикновено сърбежът е симптомът, по който пациентите могат да се ориентират и да отличат една вирусна хрема от алергия. Вирусната може да протече с температура и човек да се чувства отпаднал. Затова е добре пациентът да проведе консултация със специалист и да не се приемат излишни лекарства. Още по-малко пък антибиотик, защото сме имали и такива случаи”, коментира пред в. “Доктор” доц. д-р Мария Стаевска, началник на Клиниката по алергология на Александровска болница.
- Доц. Стаевска, защо страдаме от алергии?
- Най-значимият фактор, който предопределя дали сме склонни към алергии, е наследствеността. Ако родителите са алергични, твърде вероятно е и децата да бъдат такива. При това не е задължително родителите и наследниците им да страдат от един и същ вид алергия - наследява се самата предразположеност. Сред най-честите алергии са тези към прашеца на различни растения, към козината на някои животни, към различни храни, както и към домашен прах. Различните видове непоносимост може да се проявят както в детска, така и в зряла възраст.
Доц. д-р Мария Стаевска
Дори и да предполагате какво предизвиква алергията ви, най-правилният начин на действие е да получите диагноза от лекар алерголог. Той ще прегледа видимите реакции по кожата и лигавиците, но и ще ви направи алергичен тест, за да се конкретизира точно кои алергени ви влияят. Това става, като в кожата се инжектират малки количества от различни алергени и се наблюдава кой от тях ще предизвика реакция.
След като вече сте наясно с това кое предизвиква неприятните симптоми, можете да вземете адекватни мерки. Защото алергиите не изчезват от само себе си. Не може да очаквате, че алергията ще ви мине, както това става с настинката. Трябва или да се отстрани алергенът, или да му се противодейства.
Цялото интервю с доц. д-р Стаевска, четете в zdrave.to
Последвайте ни
0 Коментара: