...КАК ДА РЕАГИРАМЕ ПРИ СЪРДЕЧЕН УДАР
По време на миокарден инфаркт много хора губят скъпоценно време, защото не разпознават основните симптоми на болестта или просто ги пренебрегват.
Не забравяйте - едно от най-важните неща, което можете да направите, за да намалите пораженията от инфаркта и да увеличите шанса си за преживяемост, е да разпознаете какво се случва и да вземете незабавни мерки.
Половината от болните с инфаркт умират в първия един час от началото на симптомите.
Не се правете на “издръжливи” на симптомите на инфаркта, като например болка и тежест зад гръдната кост повече от няколко минути.
Незабавно се обадете на “Бърза помощ”. Ако няма такава наблизо или идването й ще отнеме време, по-добре е да бъдете докарани от съсед, приятел или такси до болница с възможности за адекватно лечение. Не е допустимо сами да шофирате, ако в момента имате сърдечен инфаркт, защото при рязко влошаване излагате на риск себе си и другите участници в движението.
До идването на “Бърза помощ” или пристигането в болница вземете нитроглицерин. Сдъвчете половин таблетка обикновен аспирин. Аспиринът е много важно лекарство в лечението на сърдечносъдовите заболявания.
Не забравяйте - ако смятате, че имате миокарден инфаркт, винаги е по-добре да потърсите лекарска помощ незабавно, и то в болнично заведение с възможности за съвременно лечение. Ако се окаже, че нямате миокарден инфаркт, тогава лекарите ще могат да определят на какво се дължат симптомите ви и как да се лекувате.
Ако се натъкнете на човек, който е в безсъзнание от подозиран миокарден инфаркт, извикайте медицинска помощ и ако сте преминали обучение, започнете кардиопулмонална ресусцитация. Ако не знаете какво е това, по-добре започнете да правите сърдечен масаж поне 100 пъти в минута.
Понякога в първите минути на инфаркта сърцето може да развие фатално камерно мъждене, което се преустановява с дефибрилация, а понякога с юмручен удар върху сърдечната област.
Лечение на инфаркта
Коронарна ангиопластика и стентиране.
Спешната ангиопластика отваря запушената коронарна артерия и възстановява кръвообращението в зоната на инфаркта. В обичайния случай от артерията на крака в областта на слабинната гънка след поставяне на местна упойка се въвежда тънка тръбичка (катетър) до сърдечната артерия.
По този катетър се поставят устройства, които “изсмукват” съсиреците от артерията, а впоследствие се раздува балон, който разширява артерията в най-стеснената є част. Там след това се поставя стент, който поддържа в дългосрочен план артерията отоворена. Коронарната ангиопластика се извършва едновременно с провеждането на коронарната ангиография, с която се откриват стеснените или запушени артерии от инфаркта. Правилото е:
“Колкото по-скоро, толкова по-добре”
Ако имате инфаркт и бъдете лекувани в болница с възможности само за консервативно лечение, т.е. само с лекарства, вероятността за усложнения от инфаркта и смърт е значително по-висока, отколкото ако незабавно се извърши ангиопластика.
Аорто-коронарен байпас. В редки случаи може да бъде проведена спешна байпас операция в хода на инфаркта. Байпасът представлява пришиване на вени или артерии след стеснения или запушен участък на сърдечната артерия, като по този начин се възстановява кръвотокът в зоната. Този тип лечение може да бъде препоръчано, след като се възстановите от инфаркта.
Медикаменти
Паралелно с инвазивните процедури могат да ви бъдат прилагани медикаменти за лечение на сърдечносъдовата система:
- аспирин;
- тромболитици;
- антиагреганти;
- антикоагуланти;
- болкоуспокояващи;
- нитроглицерин и негови производни;
- бета блокери;
- холестерол-понижващи медикаменти.
Целта на спешното лечение на миокардния инфаркт е да възстанови кръвооросяването на сърцето.
А целта на последващото лечение е да възстанови сърдечната функция и да предотврати нов инфаркт. Рехабилитацията започва от първия ден след миокардния инфаркт. Тя е фокусирана върху три основни момента - медикаментозно лечение, промяна в стереотипa на живот и психология.
Никога не е късно да предприемете стъпки за профилактика на миокардния инфаркт - дори и вече да сте преживeли такъв. Медикаментозното лечение играе огромна роля в намаляване на риска от нов коронарен инцидент и в това да подобри качеството на живот след преживeния инфаркт.
Запомнете!
Ако вашите родители, братя или сестри са имали инфаркт, вероятността да сте изложени на висок риск е голяма. В семейството ви може да има ген, който да води до повишаване на холестерола или пък на кръвното налягане. Човек може да модифицира или елиминира някои от тези фактори и по този начин да намали риска от първи или последващ миокарден инфаркт.
Мъжете имат по-висок риск от инфаркт от жените. Като цяло рискът при жените нараства след менопазуа - обикновено след 55-годишна възраст.
Ако вашият баща е имал сърдечна болест преди да навърши 55 г., а майка ви - преди 65 г., рискът да развиете сърдечна болест е по-голям.
Последвайте ни
2 Коментара: