ИМА МНОГО ПРИЧИНИ ЗА ПОЯВАТА НА ХИПЕРТОНИЯ
Наследственият фактор, пушенето, обездвижването и някои лекарства са главните виновници за проблемите с кръвното. Ниското кръвно налягане е разпространено най-вече при жените. Мъжете, които боледуват от това заболяване, не са много.
Една позната твърди, че хипертонията не е страшна - много хора живеят с това заболяване години наред и нищо фатално не им се случва. Но когато ми се повиши кръвното налягане, започва да ме боли ужасно главата. Вие как мислите?
Кирилка Бонева, София
Страшно може и да няма, но периодичното или постоянното високо кръвно налягане уврежда малките артерии и става причина на практика за нарушаване работата на всички органи - преди всичко на сърцето, мозъка, очите, бъбреците.
Много често човек не усеща, че кръвното му налягане се е повишило. Само случайно измерване или при клиничен преглед може да се определи наличието на хипертония. И това е голям късмет - та нали много често първите симптоми на болестта се проявяват при възникнали вече усложнения, предимно главоболие. Хората над 40 години трябва да си мерят артериалното налягане не по-малко от два пъти в месеца. Кръвно налягане, което е по-високо от 140 на 90, се смята за повишено.
КОНСУЛТИРАЙТЕ СЕ С КАРДИОЛОГ
Сърцето ми често прескача, като в тези моменти започвам да кашлям. Случва ми се 1-2 пъти в месеца. Трябва ли да се притеснявам от тези симптоми?
Здравко Вълков, Варна
Препоръчвам ви за всеки случай да се консултирате с кардиолог. Ако е необходимо, лекарят може да ви назначи и изследване с холтер (проследяване на електрокардиограмата в продължение на 24 часа) и ехография.
НИСКОТО КРЪВНО МОЖЕ ДА СЕ РЕГУЛИРА
Съпругът ми страда от ниско кръвно налягане. При повишено кръвно налягане знам какво да правя, но при ниско - не. Как се лекува ниското кръвно налягане?
Женя Русева, София
Ниското кръвно налягане е разпространено най-вече при жените. Мъжете, които боледуват от това заболяване, не са много.
Най-ефикасното лечение при ниско кръвно налягане е тренирането на съдовете. Тази тренировка може да правите и вкъщи.
Ето някои препоръки:
- всяка сутрин взимайте контрастен душ, като след това разтривате тялото си с хавлия;
- правете утринна гимнастика, не повече от 5-7 минути, в добре проветрено помещение;
- ако пиете повече от три чашки на ден кафе, може да се получи обратен ефект: да се появи сънливост вместо очакваното ободряване;
- много добре тонизират съдовете природните стимулатори - лимонник, левзея, розова родиола, женшен. Купете си настойка от тези растения и приемайте по два пъти на ден, на гладен стомах, 30 минути преди закуска и обяд по 20 капки, разтворени в четвърт чаша вода. Провеждайте лечението в продължение на 2-3 седмици, след това направете почивка един месец и повторете лечебния курс;
- колкото може повече ходете пеша, намерете време за плуване, бягане, каране на велосипед, ски. Тези видове спорт прекрасно тренират съдовете;
- наспивайте се добре и по всякакъв начин се борете с безсънието.
Постоянен източник на витамини за вас са плодовете и зеленчуците, особено лимоните, шипките, морковите, а също и телешкият дроб, зехтинът, яйцата.
питате-отговаряме
ЗАЩО СЕ ЗАДУШАВАМ?
Понякога получавам пристъпи на задух. Тогава не мога да се занимавам с нищо. Усещането е както когато си в планината - не ти достига кислород. Лекарите не ми поставиха никаква диагноза - сърцето е в норма, нямам астма. Какво може да бъде?
Радостин Младенов, Монтана
Трябва да обърнете внимание на това, което предшества пристъпите на задух - свързано ли е с психоемоционална превъзбуда или с физическо напрежение. Ако имате трудности при вдишването и особено при издишването - трябва да се изследвате по време на пристъпа за функциите на външното дишане.
За да се определи наличието на бронхиален спазъм, трябва да се подложите и на фармакотест. При положение че се потвърди наличието на бронхиални спазми,трябва да се диференцира заболяването ви - дали е обструктивен бронхит или бронхиална астма. Едва след това може да се говори за подходящо лечение.
Последвайте ни
0 Коментара: