...КАК СЕ ПОДДЪРЖА ЗДРАВ ПИКОЧЕН МЕХУР
40 на сто от жените поне веднъж в живота си са имали проблеми с незадържане на урина. Много са факторите, които провокират това явление - трудно раждане, тежка физическа работа, хормонални нарушения, операция на половите органи и органите в малкия таз.
Стефка Трифонова, Плевен
Ще започнем с метафора. Просто трябва да се съобразявате с желанията и капризите на пикочния мехур. Само си представете, че него го нямаше... Функцията му се състои в това периодично да отваря чрез сфинктера отверстието в уретрата (пикочния канал) и с часове да натрупва урина, постъпваща от бъбреците по пикочните канали. Когато пикочният мехур е разтегнат от течностите и прекаленото притискане, той “моли” да се облекчи от това бреме и вие сте длъжни да изпълните тази негова молба. А за това ще се отплати стократно, защото този орган няма да изпитва продължително пренапрежение, сфинктерите и стените ще запазят своя мускулен тонус до дълбока старост.
Второто “изискване” на пикочния мехур е да пиете много течности: чай с мляко, мед, сиропи, особено боровинков сироп.
Изпивайте на ден минимум 6-7 чаши от по 200 мл, а ако нямате противопоказания и склонност към отоци - можете да стигнете до 2 литра на ден, особено преез лятото. Такъв питеен режим помага да се поддържа нормалния водно-солеви баланс и защитава от образуване на камъни както в бъбреците, така и в самия мехур. А той обича изворна вода, разтопена ледникова вода, утаена вода, само не от крана на чешмата. Полезна е и слабо минерализираната вода.
По отношение на профилактиката. Приемайте отвари от боровинкови листа, живовляк, магданоз, полски хвощ, мечо грозде, брезови пъпки, царевична коса. Тези средства оказват както диуретично, така и антибактериално действие. Те отслабват въздействието на микроорганизмите върху лигавицата на мехура.
НЕ СЕ “СТИСКАЙТЕ” И СЕ ПАЗЕТЕ ОТ ГРИП И ПРОСТУДА
Какви препоръки можете да дадете за предотвратяване на заболявания на пикочния мехур?
Зоя Димитрова, София
Първо, да не задържате урина в пикочния мехур. Това е мъчение за него. Съществува една заблуда и всички трябва да я имат предвид - “търпенето” било полезно за укрепване на мехура. Това не е вярно. Точно обратното - задържането води до разтягане на неговите стени, а продължителният контакт на урината с уротела повишава риска от възпаления на лигавицата, от развитие на тумор в мехура, а също и от появяване на рефлукс, т.е. обратно връщане на урината по пикочните канали в бъбреците. Помнете още нещо: всяко притискане в областта на корема (неочаквано падане, удар) при пълен пикочен мехур може да завърши с неговото спукване или дори разкъсване.
Второ. Пазете се от всякакви инфекции - грип, ангина, фурункулоза. Може би никой от вас не подозира връзка между хроничния тонзилит, кариеса и... пикочния мехур. Но такава има и тя е много коварна. Защото болестотворните микроби често проникват в пикочния мехур с потока кръв. Затова, за да не си навлечете усложнения, своевременно лекувайте всякакви инфекциозни заболявания и хронични възпаления.
Трето. Не допускайте простудяване. Обличайте се добре, не сядайте на мокри скамейки, нито на прегрети камъни - всичко това може да доведе до функционални нарушения и развитие на възпалителни процеси в пикочния мехур.
ЛЕЧЕБНАТА ФИЗКУЛТУРА ПОМАГА ПРИ ИЗПУСКАНЕ
Аз получих нарушения при уриниране, след като родих детето си. Може би защото бях вече на 38 години. По професия съм спортистка, но сега изпитвам доста дискомфорт поради незадържане на урина. Моля да ми помогнете със съвет.
Златка Стефанова, Бургас
Много са факторите, които провокират това явление - трудно раждане, тежка физическа работа, хормонални нарушения, операция на половите органи и органите в малкия таз. Не трябва да драматизирате ситуацията, а просто да се борите с проблема. В зависимост от степента на заболяването, възрастта и здравословното състояние може да се възползвате от различните методи на лечение. Такива са физкултура, диета, медикаменти, електростимулация, хирургична намеса. Ние ще наблегнем на гимнастиката, чрез която се укрепва отслабеният мускулен апарат в тазовото дъно и се нормализира кръвообращението там.
- Просто и сложно ходене. Сложно означава да поставите топка между краката си, да ги кръстосате и така да се опитате да ходите на страничните краища на стъпалата. Продължителността е 6-7 минути.
- Наклони на тялото напред и назад - правете по 7-8 пъти.
- Пружиниращи приклякания с изпъване ръцете назад - 7-8 пъти.
- Завъртане на тялото ту наляво, ту надясно - 7-8 пъти.
- Прекрачване през изпъната пръчка.
- Седнете на пода, сгънете краката и ги притиснете към корема. На вдишване се претъркулете по гръб, а на издишване се върнете в изходно положение. Направете 7-8 пъти.
- В продължение на минута и половина правете упражнението “каране на велосипед”, а също и “ножица”.
- Застанете на колене на пода с ръце, опрени пак на пода, и при вдишване изпънете гърба, при издишване го отпуснете. Пак се изтегнете и отпуснете. Така 9-10 пъти.
- Застанете пак на колене и завъртайте тялото ту наляво, ту надясно, прокарвайки ръце по пода. Направете 9-10 пъти.
- Застанете на колене с ръце зад главата, след това опитайте да седнете на пети, при вдишване се приповдигнете, при издишване отново седнете на пети. Направете 7-8 пъти.
Увеличавайте постепенно продължителността на лечебната гимнастика от 20 до 50 минути. За начало правете гимнастика 3 пъти в седмицата, след това увеличете.
ВНИМАНИЕ!
При операция в малкия таз лекарят вкарва специална примка, която помага да се задържи урината. Веднага след процедурата пациентът вече не страда от този проблем.
ПРЕКАЛЕНО ТЯСНОТО БЕЛЬО ВРЕДИ
Има ли хранителни продукти, които се забраняват или ограничават при проблеми с пикочния мехур? Оказват ли влияние чревните разстройства?
Руска Тодорова, Хасково
На първия въпрос. Прекалената употреба на подправки и особено лютиви пикантни подправки дразнят стените на пикочния мехур, дразнят лигавицата както на самия мехур, така и на пикочния канал. Знаете за кои подправки става въпрос - черен пипер, хрян, горчица, кетчуп, а също и прекалено солените ястия и маринати. Не на последно място ще посочим алкохола.
По втория въпрос. Разположените близо едни до други черва и пикочен мехур са свързани с единна система на лимфатичния дренаж. Това означава, че своевременно трябва да изпразвате червата, за да не изпитва пикочният мехур механични неудобства и “притеснения”. Но не само това - а и да не се пренесе възпаление на лигавицата заради чревния бацил. Той е способен да проникне в него по кръвоносните и лимфните съдове.
И още една препоръка. Не носете прекалено тясно бельо, защото се нарушава кръвообращението в малкия таз. А там, където се получи застой, винаги разцъфтяват болестотворните микроорганизми.
Последвайте ни
0 Коментара: