Армения е готова да започне преговори с Азербайджан за прекратяване на огъня в Нагорни Карабах с посредничеството на страните от Минската група на ОССЕ, съобщaва Министерството на външните работи на републиката.

В съобщението се коментират изявленията на ръководителите на Руската федерация, САЩ и Франция - страните - съпредседатели на Минската група на ОССЕ.

"Ние привестваме факта, че ръководителите на страните - съпредседатели на Минската група на ОССЕ осъдиха остро прилагането на сила в зоната на конфликт в Нагорни Карабах. Армения е призована да реши конфликта по мирен път. Ние ще продължим решително да отразяваме агресията на Азербайджан, но в същото време сме готови да работим със страните - съпредседатели на минската група в ОССЕ в посока на прекратяване на огъня, въз основа на споразуменията от 1994-1995 година", се казва в съобщението.

Конфликтът между Баку и Ереван води началото си от февруари 1988 г., когато Нагорнокарабахската автономна област (населена предимно с арменци) е обявила за излизането си от състава на Азербайджанската съветска социалистическа република.

В началото на 90-те години на миналия век е избухнала война между Азербайджан, от една страна, и Армения и сепаратистите в Нагорни Карабах, от друга, взела около 30 000 жертви.

След военния конфликт в периода 1992-1994 г. Азербайджан де факто е загубил контрол над областта.

През 2016 г. тежки сражения за малко не прераснаха в нова война за Нагорни Карабах. През юли тази година се е стигнало до смъртоносни боеве в района на границата, а от 27 септември районът отново е станал сцена на сблъсъци.

Предисторията за последната ескалация на напрежението между държавите, военните действия и взаимни обвинения можете да намерите в тези материали.