Едно прецизно законодателство дава яснота по въпроса за екстрадиция. Това момче, което не е направило престъпление, е задържано. Това заяви в ефира на "Здравей, България" адвокат Марин Марковски, коментирайки случая на Желяз, който е обвинен в търговия със Сирия, в нарушение на ембаргото на Съединените щати през 2013 и 2014 година.
"Законодателството в Америка е доста гъвкаво. България е държава на законност. Благодаря, че всички емоционално защитават момчето. Въпросът за екстрадицията зависи от добричкия окръжен и варненския апелативен съд", каза той.

"Има смущаващи елементи в казуса. Не се преценява дали е виновен или не. Това се разследва в държавата, в която го екстрадират. Няма как да го решим в България, защото престъплението не е извършено тук. Претенцията на американската институция е свързана с престъпление, което е извършено извън териториите на САЩ. Член 5 от Закона за екстрадицията сочи, че едно лице не може да бъде екстрадирано, ако това, което е престъплението му в чужбина, не е такова в България. Измъкнахме го момчето. Съдът е длъжен да го задържи обаче. Самата молба за екстрадиция обаче още не е дошла. Като няма престъпление по нашия закон, той не може да бъде екстрадиран", заяви Марковски.

"Прокуратурата, за да го задържи тези 60 дни, е вкарала престъпление, за което няма данни, защото дори още не е пристигнала молбата за екстрадиция. Неговият адвокат трябва ясно да го постави този въпрос пред добричкия окръжен съд", каза юристът. 

"Опитният юрист ще погледне молбата, с която се иска екстрадиция. Ако това престъпление го няма по наказателния кодекс, момчето може да се прибере спокойно при майка си", заяви още той.