Необходима е четворна коалиция в следващия парламент за съставянето на правителство в следващия парламент. Най-вероятно такава може да бъде сформирана между трите протестни партии – „Продължаваме промяната“ (ПП), „Демократична България“ (ДБ) и „Има такъв народ“ (ИТН), заедно с ДПС, съдейки по изказванията на някои представители от тези политически сили, каза социологът Геновева Петрова от „Алфа рисърч“ в сутрешния блок на bTV.

Изводът ѝ е на база на последното изследване на "Алфа рисърч" сред 1017 пълнолетни граждани в цялата страна в периода между 7 и 9 ноември, реализирано със средства на агенцията чрез стратифицирана двустепенна извадка в стандартизирано интервю с таблети по домовете.

Шест партии ще влязат в парламента според проучването. ГЕРБ-СДС запазват лидерското си място с подкрепа от 24,1% от твърдо решилите да гласуват на 14 ноември и увеличават дистанцията пред преките си опоненти. Причината е мобилизацията на симпатизантите на партията, отбеляза Петрова.

По думите ѝ има „обмен между избирателите на протестните партии“, което също спомага за по-голямата дистанция на ГЕРБ спрямо другите политически сили.

Най-оспорвана остава втората позиция. В пряка конкуренция за нея и с променлив успех в периода на кампанията са „Продължаваме промяната“ и БСП. Седмица преди вота подкрепата за формацията около Кирил Петков и Асен Василев е във високо плато от 16,5% и надделява леко над тази за социалистите - 16%.

„Демократична България“, „Има такъв народ“ и ДПС са другите три партии със сигурно присъствие в следващото Народно събрание. 

"Последната седмица е битката за периферията тези, които привлекат повече колебаещи, ще спечелят", коментира Петрова.

По думите ѝ от това зависи дали в парламента ще влязат "Изправи се БГ! Ние идваме!", които нямат твърдо партийно ядро, и "Възраждане", консолидиращи радикалния националистически вот, но при този вариант парламентът ще се фрагментира още повече и ще бъде по-трудно съставянето на правителство.

Влошаване на ситуацията с коронавируса и машинното гласуване крият рискове за БСП, но не са сериозно предизвикателство за привържениците на „Продължаваме промяната“. Неясният идеологически профил, казусът с двойното гражданство на Кирил Петков и по-слабата мобилизация могат да имат негативен ефект върху „Продължаваме промяната“, коментира Петрова.