Големият проблем на сирийските власти безспорно е населеният с араби-сунити нефтен регион източно от Ефрат, който терористите от ИД по сговор със САЩ тихо и без бой отстъпиха на кюрдите. Сирийската армия обаче не може да атакува.
Международни анализатори правят прогнози, че сега Щатите са замислили да проведат там референдум като в Кюрдистан, който кюрдите „убедително” да спечелят, да изградят квазидържавно образувание и да поканят американските войски да останат като гарант на реда и сигурността. Това ще бъде голямата „разменна монета” в тази война.
 
Най-лошото е, че това наистина може да се случи. Дамаск обаче не може решително да се намеси, защото терористите имат големи анклави южно от Дейр ез-Зор и, разбира се, многохилядното сборище на терористите в Идлиб. В сравнение с тях групировката в най-южната провинция Дераа не представлява никаква опасност.
 
Вашингтон иска саможертва от здраво обкръжените терористи край Ефрат в буквалния смисъл на думата. Именно те трябва да осигурят необходимото време за „окопаването” на кюрдите източно от реката и да осигурят бъдещото присъствие на американците. Сирийската армия на свой ред трябва прецизно да си подрежда приоритетите.
 
Така на дневен ред постепенно излиза анклавът Идлиб. Вероятно Москва сега се сговаря с Анкара, защото и Турция има там интереси, които реализира чрез Свободната сирийска армия. Наистина не лесно да се сепарират „Нусрите” от останалите бунтовници, а и те вече имитират „умерена опозиция”.
 
На този фон може да се разглеждат боевете в голям участък на фронта в югозападната част на провинция Идлиб и в североизточно от Хама (виж картата).
 
Като основна задача в бъдещото настъпление на правителствените войски се очертава установяване на контрол над железопътната линия Алепо – Хама, която преминава през средата на териториите на терористите.
 
Засега все още не се водят мащабни настъпателни операции, но през ноември сирийската армия постепенно си подобри сериозно позициите и създаде предпоставки за удар по град Абу-ед-Духуру – основният опорен пункт на терористите в района.
 
Дамаск има основания да наруши примирието, защото в края на октомври в анклава се вляха оцелелите терористи от „Акербатския котел”, макар да има основателни съмнения, че армията преднамерено ги насочи именно към Идлиб.
 
Боевете в региона постепенно от локални сблъсквания се превръщат в боеве от тактическо значение и много скоро могат да се превърнат в масирано настъпление, целещо поне Абу ед-Духуру, а може и по-нататък. Така Идлиб ще стане основен фронт във войната./БЛИЦ