Андрей Райчев с огромна бомба за бъдещето на ИТН и Слави Трифонов, ето какво може да се случи
Българският народ може да гледа за трети път как Слави бие дузпа. Първата той отказа да бие, втората би много неточно, това си е трета дузпа, много трудна за вкарване, смята социологът
Ще издържи ли коалицията на трусовете, готвят ли се партиите за нови избори, какво е обяснението на ежедневните скандали и до какво ще доведат следващите ходове на политиците. На тези и други въпроси пред "Стандарт" отговаря социологът Андрей Райчев
- Господин Райчев, политическата ситуация у нас е много динамична. Да започнем с това - има ли война, да го наречем така - на синовете срещу бащата, по повод репликата на Асен Василев, че позицията на президента за даването на оръжия на Украйна е позор?
- Не бих ги нарекъл синове и баща. Да, те са в конфликт вече, и то остър. Това се дължи на факта, че ПП и тези двама млади хора дойдоха с точно определена формула за съюзяване. Те не взеха властта, а успяха да направят съюза, който взе властта. И това стана под патронажа на Радев, тъй като той бе инициатор на малката революция, която стана в България.
Имаше редица варианти как да завърши тази революция - с нов Борисов /Слави Трифонов/, с лява победа - Корнелия Нинова години наред се опитваше да събори ГЕРБ и да го победи с БСП. Десните също се мъчиха.
Но се оказа, че съюзът леви-десни е победоносен. И той се символизираше от тези двама младежи. Сега това е изоставено.
Те вече не представляват коалицията си, а искат да бъдат отделна сила, една от най-силните партии в България. Това е принципно друг начин на присъствие и е груба грешка, защото такава сила те нямат. И по тази причина не само с Радев имат конфликт, но и с Трифонов. Наблюдаваме края на един период, а това е и начало на друг.
- Това, което се случи в последните дни - призива всеки да дари заплата за оръжие за Украйна, спирането на газа и острата позиция спрямо Русия, която зае ПП - това ли е техният опит за показване на сила и независимост от другите?
- Не казвам, че показват сила, а се опитват по друг начин да присъстват. ПП дойдоха, за да поддържат съюз. Но сега те правят друго - опитват се да доминират. Това със сигурност ще доведе до тяхното излизане от властта.
- Показват ли партиите, че се готвят за избори?
- Аз не вярвам това правителство да има повече от месеци перспектива. Силен препъникамък е Северна Македония. Там календарът не е зададен от партиите, а от ЕС. До юни или трябва да махнем ветото за Северна Македония, или да не го махнем. Това си е трус във всички случаи.
И аз мисля, че този трус ще довърши тази хлабава вече коалиция. Ако до тогава оцелеят, едва ли ще преживеят Северна Македония. Като прогноза това е края на май, началото на юни.
Оттук обаче има два изхода. Единият - нови избори, другият - в рамките на този парламент поне за една година да се направи друго правителство и изборите да са догодина заедно с кметските. Това звучи логично и не е невъзможно. Всички партии изчисляват и двата варианта.
Не изключват избори, даже ДПС казаха, че ще има такива. Но се водят и разговори може ли да се направи нещо в рамките на този парламент.
Например правителство с общи национални цели да изкара България от икономическата криза, в която затъваме. Това е логично и правилно.
Избори не ни трябват, още повече в криза. Когато хората са зле, се избират крайности. Тази крайност ние я имаме в парламента и тя се казва Костадин Костадинов. "Възраждане" е много радикална партия и всички други се опасяват тя да не вземе много гласове.
- Има ли кой да инициира такова правителство на националното спасение или съгласие?
- Третият мандат. Конституцията е еднозначна. Ако падне правителството, следва рулетка. Първи ще бъдат ПП, които явно падат.
Втори са ГЕРБ, които едва ли са подходящи за иницииране на правителство, защото Борисов е в изолация. Изборът е много тесен. Между Корнелия Нинова и двамата големи отношенията са крайно лоши вече.
Ако се стигне до трети тур - Слави Трифонов и Христо Иванов. На Слави Трифонов ще му е по-лесно да предложи, ако изобщо тръгне да предлага.
И тогава българският народ ще гледа за трети път как Слави бие дузпа. Първата той отказа да бие, втората би много неточно, това си е трета дузпа, много трудна за вкарване.
Главно зависи от името на този, когото ще предложи за премиер. Преди той смяташе неговото правителство да е на малцинството, но тук задачата ще бъде точно обратната - да предложи нещо приемливо на всички за една година.
Като гражданин казвам, че това е най-добрият вариант, защото само това ни липсва в момента - да потънем в предизборна кампания, служебно правителство и т.н. Имаме проблем с газа, имаме и други проблеми, войната не се знае накъде ще тръгне, в момента върви към влошаване, да не дава Господ да стигнем до пълномащабна война.
Защото войната сега не е истинска война. Истинска война не е газът да тече през страната и да не го спират. Истинска война не е в Киев да се разхождат на 5 км от фронта в градинката. Тя е страшно нещо, да не дава Господ.
- Според Вас защо България изведнъж зае толкова крайна позиция с газа?
- Да ви отговоря ли искрено? От глупост. Тук не говорим за добро или зло, говорим само за изгода. Ако войната беше в кулминацията си, тогава е разбираемо - искаме да се впишем при победителите.
Но войната тепърва започва. Ние отиваме да тичаме пред каруцата много преди да е станало ясно какви са реалните събития. Това е напълно излишен ход. Това, което трябва България да прави, очевидно е твърдо да е в НАТО, твърдо да е солидарна с ЕС. Но никакво тикане напред!
Поляците си водят тяхната антируска политика, обусловена от исторически събития. У нас 2/3 от българите са против даването на оръжия на Украйна. Те са против ескалация. Една трета от българите смятат, че руснаците са прави - това не е малко.
В такава обстановка се вършат глупави неща. От една страна отиваш да се вреш между шамарите на огромни сили, които няма да те забележат, а от друга - сам се отказваш от народа си. Това е груба грешка. А за грешките в политиката много се плаща. Лошото е, че едни ги правят, други плащат.
- Как би паднало според Вас това правителство - с натиск от улицата или заради разцепление в коалицията?
- Отвътре. Улицата е изчерпана. Година и половина българите бяха на улицата. И то не българите, а част от елита. Всичко това завърши с нещо, което хем стана, хем не стана. Мъчително беше. Няма сила на улицата.
Знаете ли, като малък много четях учебници по история. И забелязах, че три най-страшни неща са бичът на народите - епидемия, война и глад. Ние преживяхме епидемия, сега преживяваме война и, не дай си Боже, да дойде и третото. Въпреки че не беше съвсем епидемия, не е съвсем война, няма и да е съвсем глад.
- Но имаме реални предпоставки за продължаване на скока на цените.
- Кошмарните цени и влошаването на жизненото равнище са абсолютно сигурни. Не виждам вариант да избягаме от това. И то не само ние. Мой приятел се обади от Есен, най-богатия район в Германия. Там са ограничили покупките на олио до бутилка на човек.
- Недоимъкът не би ли изкарал хората на улицата на протести по икономически причини?
- Такава ярост сме виждали при Жан Виденов. Не беше глад, но недоимъкът изкара хората на улицата. И протестът помете властта за дни.
Демокрацията е много силно нещо. Тя изглежда слаба, защото много се огъва. Но това е като къщите по време на земетресение - тези, които се огъват, падат много по-рядко от други, които са твърди.
Демокрацията понася такива напрежения. Защото след нея отиваме на силово решение - тези с шестте пушки побеждават другите с две.
Демокрацията ще издържи това. Но ще помете политическата класа. Както през 1997 г.
- Ако отвътре се пропука коалицията и не издържи на трусовете, защото не е толкова гъвкава, кое ще я пробие? Ще напусне ли БСП, както казва Корнелия Нинова, ако се реши да дадем оръжие на Украйна?
- Тя е готова да изпълни заканата си. Но и да не иска да я изпълни, няма как. Тя ще се явява на избори.
Ако БСП седи в правителство, което е дало оръжие на украинците, Корнелия Нинова няма да събере и един глас! Болшинството от червените избиратели смятат, че руснаците са прави, че са ги мъчили в Донбас и т.н. Как ще гласуват за нея, ако правителството, в което е тя, е дало оръжие?
Така че Корнелия Нинова не може да си позволи да остане.
- От другата страна имаме Демократична България, която казва - нашата червена линия е да се даде оръжие на Украйна!
- И това беше задачата на двете млади момчета - да намерят такава точка, че и вълкът да е сит, и агнето - цяло. Вместо това те тръгнаха в съвсем друга посока. Забравиха ролята си на не просто коалиционен партньор, а на създател, крепител и лепило на тази коалиция. Загубиха ролята си на помирител и станаха страна. Това е краят. Губят, защото тяхната задача не е такава.
Смисълът на тяхната поява не беше, защото много ги обичаме, а им беше дадено, за да могат да сглобят. Те сглобиха. И сега разглобиха.
- Партията, която се мъти - на Стефан Янев, какви ще са нейните възможности?
- Има своите перспективи и то много сериозни. Защото, много грубо казано, България има милион леви избиратели, милион центристи и милион десни.
Десният милион е хванат от много партии и частично от Борисов. Центърът също е хванат. Но вляво имаме дефицит. Нинова набира около 200 000-300 000 гласа, 600-700 000 не знаят за кого да гласуват. Това е истинска ниша.
Ако Радев беше на терена, те щяха да гласуват за него. Успехът на Янев зависи от това доколко той ще успее да изглежда като Радев.
- Само леви избиратели ли ще припознаят Янев?
- Не само, но това е златната жила. Разбира се, че ще привлича и други - центристи и т.н. Но вляво е празното. Политиката не търпи вакуум. Тези избиратели не са по-леви от Нинова, те са към центъра. И не ми се вярва да ги привлекат по-крайно левите формации.
Последвайте ни
22 Коментара: