Когато има вълнение в езерото, е изключително погрешно да кажете колко е то, ще премерите нещо, няма да излъжете, но дали е било нагоре или надолу зависи от случайни фактори, затова трябва да се натрупат социологически изследвания и средното ще е вярното. Това коментира пред БНР по повод последните социологически изследвания коя политическа сила има най-големи шансове да се представи по-добре на следващите избори социологът Андрей Райчев.

„Виждаме подем в синьо - което е Демократична България и имаме запазване на партиите на статуквото – стабилизация и малко ръст на ГЕРБ и ДПС, имаме и малко ръст на БСП. За ИТН има смущения в електората им, заради това, че те не успяха да съставят правителство.

За ГЕРБ ръстът не е толкова учудващ, колкото ръстът за БСП, защото те са в по-сложна позиция, тях ги прикрепваха ту към партиите на статуквото, ту междинна позиция, причината беше, че те щяха да им трябват, сега се оказа, че не им трябват, за мен това е някаква комедия. Но пък да ги приписваш към статуквото това е абсурд, защото Корнелия Нинова се бори с Борисов много преди протестните партии", заяви Райчев.

"А стабилизацията на ГЕРБ, която е може би дори малък ръст, е защото за втори път не можа да се състави правителство. И сега страшно много хора се връщат при ГЕРБ, това е цената да не се направи досега правителство, това е съвсем разбираемо. 

Има и нещо странно - изглежда, че г-н Трифонов схваща своята задача по "правилен начин" да се вземе властта, както трябва – аз ще направя правителство на малцинството, вие ще ме подкрепите, но във властта е както с ухажването на едно момиче – никога не става както трябва, а както може…

Властта се взема както може, те изпуснаха това "може", прекалено наблягаха и на "трябва" – и това има цена за ИТН. Не ми се вярва да растат от тук насетне.

БСП се съвзема леко, защото Корнелия Нинова построи политика от класически бесепарски тип, тя не живее в комплекса на бивша комунистическа партия, това много се хареса на нейните членове, но пък не се хареса на населението. Но това все пак не отменя факта, че това е бившата комунистическа партия. Сега партията води класическа за БСП политика - спокойна, диалогична, конструктивна, без да се бута напред, а за запазване на определени права на народа, което даде лек ръст сега за БСП", коментира още социологът.

По думите на Андрей Райчев, ако има нов политически проект около Асен Василев и Кирил Петков, той ще е вероятно либерален проект, от рода на ДБ, двамата политици имат над 90 хиляди души подкрепящи ги във ФБ групата им като Инициативен комитет:

"Тук имаме вълна, тук имаме събитие, тези двама лидери - Василев и Петков сега нищо не говорят, но те очевидно ще направят нещо след две седмици, когато се закрие парламентът.

Те имат два избора - да направят нещо свое или да се присъединят към естественото си място - Демократична България, от това много зависи - дали ще правят още една тип Слави партия или да възстановят класическото дясно", поясни още Андрей Райчев.
"Така че ще има нова голяма партия след 15 септември или ново могъщо синьо, зависи дали Петков и Василев ще влязат в Демократична България", заяви още Райчев.

Според Райчев президентът Румен Радев не готви партия.