Борис Джонсън може да стане първи, който ще загуби властта заради...
През декември 2021 г. служителите на кабинета на министър-председателя бяха домакини на коледно парти
Борис Джонсън, съпругата му Кери и канцлерът Риши Сунак бяха глобени от лондонската полиция за нарушаване на правилата за карантина. Те бяха глобени за разгулно поведение в разгара на тежки блокирания.
През декември 2021 г. служителите на кабинета на министър-председателя бяха домакини на коледно парти. „Гардиън“ публикува снимки на премиера и съпругата му, заобиколени от няколко държавни служители на винено парти на “Даунинг Стрийт” №10.
Заключването беше в сила по това време (беше през май 2020 г.), но Борис Джонсън каза на служителите, че са се борили успешно срещу „пандемията“ и заслужават по едно питие. Друго парти се провежда на рождения ден на Борис Джонсън на 19 юни 2020 г.
Местните телевизии излъчиха кадри от конферентната зала в резиденцията на министър-председателя, на които се вижда как прессекретарят му Алегра Стратън се смее, докато репетира отговорите на възможни въпроси на журналисти за партито и казва, че „това е било просто малък празник с вино и сирене, но без социална дистанция“.
Видеото предизвика възмущение. Ръководителят на фракцията на Шотландската национална партия в Камарата на общините Ян Блекфорд призова Борис Джонсън да подаде оставка. Лидерът на лейбъристите сър Кир Стармър нарече публикуваното видео "срамно".
Борис Джонсън призна, че е нарушил правилата за карантина, които въведе едва след като Скотланд Ярд наложи глоби на него и служителите му. И тогава с чисто британски цинизъм добави, че след като е платил глобата, инцидентът е приключил и той няма да подаде оставка.
На фона на скандала рейтингът на одобрение на Борис Джонсън падна до рекордно ниско ниво за целия му мандат начело на правителството, съобщи социологическият институт “ЮГов”.
Според допитване на същия институт две трети (66%) от британската общественост гледа на Джонсън негативно и само една четвърт (24%) положително, а острите икономически проблеми, провокирани от санкционната война, правят кризата на доверието в власти необратими.
Икономиката на Великобритания на практика се срина, икономическият растеж спря поради антируските санкции. Инфлацията достигна 30-годишен връх от 6,2%. Националната статистическа служба отбеляза, че скокът на цените през февруари е предизвикан от 25% увеличение на сметките за ток и 54% скок на цените на бензина.
Според Центъра за икономически и бизнес изследвания доходите на средното британско семейство ще паднат с 2553 лири тази година. Очаква се значителен скок в цените в супермаркетите и бензиностанциите. Центърът прогнозира, че инфлацията ще достигне 8,7% през следващото тримесечие и ще остане два пъти по-висока от очакваното поне до втората половина на 2023 г.
Особено трудно ще бъде за слоевете с ниски доходи; споредЦентъра "Цените на храните се покачват навсякъде, за разлика от нормалните времена, когато някои цени са склонни да се покачват, докато други падат." В доклад на правителствения отдел за пазари на газ и електроенергия се казва, че Великобритания се очаква да преживее рекорден спад в жизнения стандарт за последния 70 години.
Фондация “Резолюшън” , британски мозъчен тръст, отбелязва: „Най-бедната четвърт от домакинствата, чиито доходи ще паднат с 6 процента, ще почувстват най-голям спад. Това ще тласне 1,3 милиона души в абсолютна бедност през следващата година, включително 500 000 деца. Това е първият път, когато се наблюдава подобно нарастване на бедността”.
Популярният британски финансов журналист Мартин Люис, известен със съветите си как да се спестяват пари, каза, че няма повече идеи как да се справи с нарастващите разходи за живот. „Аз съм експерт по спестяване на пари от 2000 г. Минах през финансовата криза, преминах през коронакризата. Но сега сме в много по-лошо положение.Това е просто недопустимо в нашето общество, но истинската паника още не е започнала”, заяви той.
Междувременно настъпва паника. В Лондон активисти на движението “Народно събрание”излязоха на антиправителствена демонстрация. Те са недоволни от поскъпването на тока и газа и искат оставката на премиера и цялото правителство. Планирани са протести в още големи градове, включително Ливърпул и Манчестър.
Борис Джонсън, без да предлага ясни мерки за спасяване на икономиката, се опитва да разсее хората и измисля безумни проекти, като предложението за изпращане на нелегалните мигранти обратно в Руанда или за изграждане на вятърни мелници за преодоляване на енергийната криза.
След месец британските консерватори ще се провалят на местните избори, след което ще започнат вътрешнопартиен разбор, а резултатът ще бъде вот на недоверие на Борис Джонсън и избор на нов партиен лидер.
Британският министър-председател очевидно ще стане първият, но не и последният лидер, загубил властта заради санкционната война, започната от Запада срещу Русия.
Владимир Прохватилов
Последвайте ни
1 Коментара: