Боян Чуков с най-нова прогноза за края на войната в Украйна
Задължително трябва да се откажем да смятаме, че светът ще се върне в своето състояние, което беше преди 3-4 години, когато имахме само един глобален хегемон
"Войната не е между Украйна и Руската федерация, а между Руската федерация и САЩ, както и по-голямата част от страните членки на НАТО, а тази е опорна точка на Путин е само за България. Това каза в интервю за радио "Фокус" експертът по геополитика Боян Чуков.
"В момента нищо не може да ни подскаже, че изведнъж всичко ще приключи - другата седмица или до края на годината нещата ще приключат, тъй като тук не става дума за война между Украйна и Руската федерация. Ако беше така тя щеше да приключи отдавна.
Но това е война от една страна между РФ и от друга страна - САЩ и по-голямата част от страните членки на НАТО", подчерта Боян Чуков
По отношение на тезата дали това, че Русия воюва с Щатите и страните от НАТО е опорна точка на Путин, Чуков посочи, че "Това е "опорна точка на Путин" само за България.
"Трябва де се прочете какво пишат бразилските и индийските геополитици, какво коментират китайските експерти и държавното ръководство на Китай, какво говорят иранците.
Ние имаме грешната представа, че това, което се коментира у нас и се взима като заготовка от Киев и някои глобални медии от типа на CNN, това е основното и най-важното като позиция на Запада. Западът вече отдавна не е хомогенен.
Ние използваме термина "колективен Запад", а Западът отдавна не е колективен", изрази позицията си експертът.
Чуков даде за пример факта, че в момента, когато уж целия запад се включи като логистика на Киев в сражението му срещу Москва, Полша постави въпроса за репарации на Германия космическа цифра.
"Такива ходове дали сплотяват европейските държави, правят ги единни и ги карат да мислят в една посока? Не, разбира се", допълни Чуков.
Има още един принципен и фундаментален момент, според Чуков и това е, че всички сме свикнали да ползваме дихотомията Изток-Запад.
"Тази дихотомия е наложена от британските експерти и геополитици. Но когато се говори Изток, може ли Индия да се сравни с Иран, Монголия, Виетнам или Саудитска Арабия?
Всичко това уж е на изток, но става дума за коренно различни цивилизации, за коренно различни държави с коренно различно държавно устройство. Абсолютно същото ние можем да кажем и за понятието "запад", защото в това понятие напъхваме огромен брой държави, които по никакъв начин не биха могли да си приличат", подчерта геополитикът.
По отношение на въпроса дали да се очакват обрати в Украйна, Чуков отговори така:
"Международните отношения не са терен на алтруизъм и хуманизъм, а са терен, на който има конкуренция между народите и държавите. Всяка една държава на базата на своята история и на стратегически свои задачи и планове, води до постоянно ребалансирана в света векторната сума на основните глобални играчи.
В момента това, което се случва в глобален план, е че основните три силови вектора в света са Съединените щати, Русия и Китай. До тях стои Индия, която също започва да играе все по-голяма роля.
Задължително трябва да се откажем да смятаме, че светът ще се върне в своето състояние, което беше преди 3-4 години, когато имахме само един глобален хегемон, който налагаше своите правила, международното право пък беше изпразнено от съдържание през последните години и всеки си го ползваше така, както му беше удобно", завърши геополитическия анализатор Боян Чуков.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
40 Коментара: