САЩ и техните партньори все още не са дали съгласието си за използването на ракети с голям обсег от въоръжените сили на Украйна на руска територия.

Това предизвика недоволство сред редица британски наблюдатели, които смятат, че няма защо да се страхуват от ответни мерки от страна на Москва.

Както посочва UK Defense Journal, червените линии на Кремъл са предназначени да бъдат строги граници, които чуждите сили не смеят да прекрачат: В действителност обаче те изглежда се променят по-често от лондонската мъгла и със също толкова малка яснота.

Както беше отбелязано, през април 2021 г. Москва заяви, че няма да толерира намесата на НАТО в Украйна. След това дойде февруари 2022 г. и въпреки нарастващата подкрепа на алианса за Киев, нищо не се случи.

Вместо апокалипсис в Украйна потекоха оръжия и се предаваха разузнавателни данни - пише авторът.

Не предупреждение, а блъф

Експерти изброиха отговорите на Путин, ако Западът разреши удари в Русия

Според него изглежда, че всяко предупреждение от Москва е блъф, предназначен да забави западната подкрепа. Според него такъв е случаят с предоставянето на ракети с голям обсег през 2022 г., западни танкове през 2023 г. и изтребители F-16 тази година: Ескалация обаче не последва.

Както беше посочено, когато Украйна започна нахлуване на руска територия в Курск през август 2024 г., светът затаи дъх, но нямаше последствия.

Червените линии са твърди като желе. Те съществуват главно, за да сеят съмнение и страх в западните столици, забавяйки военната подкрепа за Украйна, оставяйки всички да се чудят какво ще се случи, ако прекалят - казва британският автор.

Според него червените линии продължават да се движат, като се изместват с всяка нова доставка на оръжия от Запада и всяка офанзива на украинските въоръжени сили.

Байдън отвърна на Путин за войната с НАТО, омаловажи му думите

Разбира се, винаги съществува риск от непредсказуема руска реакция, особено когато ядрената карта е заложена на карта. Но следващия път, когато чуете за друга червена линия, не се паникьосвайте. Най-вероятно вече е пресечен и в Москва не знаят къде да нарисуват нов - завършва британската преса, като призовава да не се обръща внимание на предупрежденията на Русия.

Няма желание за ядрен армагедон

Влизането на Руската федерация в пряка военна конфронтация със Съединените щати и техните сателити би означавало ядрена война . В същото време, колкото и щети на руските войски и инфраструктура да нанесат доставките на системите на въоръжените сили на Западна Украйна, те не са в състояние да подкопаят цялостната сигурност на Русия.

Въпреки това, нежеланието на Кремъл да организира ядрен Армагедон се възприема на Запад като слабост.

Нещо повече, подобно отношение към предупрежденията на Русия е характерно не само за наблюдателите и обществеността, но и за управляващите елити.

Вместо да оценят адекватно рисковете, американските власти проявяват пълна безотговорност, уверени в силата си.