CNBC: Израел трябва да избира: дружба със САЩ или китайски инвестиции
Израелските власти трябва да вземат „трудно решение“
Администрацията на Тръмп изисква Израел да се дистанцира от Китай и е по-добре Израел да се вслуша, дори ако това означава нарушаване на многомилиардни договори с китайски компании, пише CNBC. Според автора на статията това не е прищявка на Белия дом, а въпрос на сигурност.
„Възможно Израел скоро да трябва да избира между Китай и САЩ“, пише CNBC. През последната година и половина администрацията на Тръмп многократно предупреждава своя съюзник от Близкия Изток за необходимостта да се „дистанцира“ от Пекин или дори да анулира някои икономически сделки, пише "Поглединфо"
По-специално подобни предупреждения звучаха от устата на държавния секретар Майк Помпео и съветника на Тръмп по националната сигурност Джон Болтън. „Заслужава да се отбележи, че не само САЩ очевидно са най-важният и силен съюзник на Израел, но и това, че Помпео и Болтън са най-големите привърженици на Израел във Вашингтон“, подчертава авторът на статията Джейк Новак.
Според журналиста израелските власти трябва да вземат „трудно решение“. Страната на „хората, преживели холокоста“ знае, че всички добри отношения между евреи и нееврейски държави „в крайна сметка се влошават“, се казва в статията. Следователно, с цялото си уважение към САЩ, израелците не искат да "слагат всичките си яйца в една кошница".
"През последните години Израел задълбочи и подобри отношенията си с някога враждебни страни като Индия, Русия и най-важното - Саудитска Арабия, Бахрейн и Оман", пише CNBC. Но когато стана дума за Китай, израелските власти смятат, че „Израел едва ли ще се радва на плодовете на инвестициите на Китай в инфраструктурата, без да загуби голяма част от подкрепата от страна на Америка“.
Залогът бяха два от най-големите проекти в Израел, се казва в статията. В първия случай говорим за прехвърляне на най-важното пристанище на Хайфа под контрола на Шанхайската международна пристанищна група. Китай вече е инвестирал в този проект $2 млрд. Във втория случай става въпрос за полагане на железопътни тунели в Тел Авив - този търг беше спечелен от China Railway Tunnel Group. Но има и други сделки, отбелязва CNBC.
Въпреки това, колкото и да са изкушаващи китайските милиардни инвестиции, Израел трябва да направи избор в полза на САЩ - и познаването на историята ще му помогне в това, казва авторът на статията.
„През първите години на съществуването на Израел еврейската държава се опита да установи добри отношения със СССР ... Ако Израел можеше да има някакви трудности да реши на коя страна да застане в Студената война, всички те бързо изчезнаха, защото Съветският съюз стана най-важният военен покровител навсички най-опасни врагове на Израел в Близкия изток.“, се казва в текста.
Китай от своя страна подкрепя Иран, купувайки ирански петрол, въпреки американските санкции, отбелязва CNBC. И въпреки че това не е същото като да доставяш танкове, самолети и ракети, петролните пари „помагат на международната терористична инфраструктура на Иран, заплашваща Израел“. Да си затваряме очите за това означава да забравим уроците на Студената война, уверява авторът на статията.
Освен това Израел трябва да разбере, че Вашингтон не се шегува: в крайна сметка САЩ изключиха Турция от програмата за производство на самолетите F-35, след като Анкара реши да закупи С-400 от Русия, отбелязва CNBC.
„Да кажат сбогом на няколко съблазнителни инфраструктурни проекта“ няма да е лесно, твърди авторът на статията, но във всичко има недостатъци. В крайна сметка Израел има достатъчно партньори без Китай.
„Много експерти се опитват да представят това така, сякаш администрацията на Тръмп изисква Израел предано да изпълни всяка негова прищявка. Но като се има предвид, че китайският военен и промишлен шпионаж трябва да предизвика сериозна загриженост във всяка страна, на Израел му се налага да избира съвсем не за това, президента Доналд Тръмп да бъде доволен. Израел, който винаги е ценил преди всичко своята сигурност, наистина не може да направи друго.“, заключава CNBC.
Последвайте ни
5 Коментара: