Украински дронове продължават да нанасят удари по руски рафинерии на почти 1000 км дълбоко в руска територия. И така, сутринта  в събота украински дронове камикадзе удариха две руски петролни рафинерии в Самарска област на Руската федерация, а това е най-малко на 900 километра от държавната граница на Украйна, пише УНИАН.

Както беше отбелязано в Defense Express , след анализ на последните атаки от украински дронове е възможно да се направят някои предварителни заключения относно текущата кампания от атаки срещу руски рафинерии и в същото време да се съсредоточим върху някои от въпросите, които тези атаки повдигат.

Така наскоро бяха повредени общо 12 руски рафинерии.

"В същото време, като се има предвид мащабът на всяко от тези производства, очевидно организаторите на ударите дори не са поставили задачата да сринат тези рафинерии директно до земята, но все пак да парализират производствения процес поне временно. Това беше постигнато чрез удряне на вакуум инсталации за рафиниране на нефт, които по същество са големи „колони“ с височина няколко десетки метра и диаметър от няколко метра“, отбелязват експертите.

Всички тези успешни атаки обаче повдигат няколко интересни въпроса, чийто отговор едва ли ще получим в близко бъдеще, смятат експертите.

По-конкретно, благодарение на какви технологични решения е възможно да се осигури такава добра точност на нашите безпилотни самолети при поразяване на руски петролни рафинерии, особено на такова голямо разстояние.

Освен това възниква въпросът за технологичните решения, които помагат на украинските дронове да преодолеят своеобразен „пояс“ от системи за радиоелектронна борба с ширина няколко десетки километра на границата с Руската федерация, за което западните медии писаха по-рано.

Освен това възниква въпросът с какви методи може да се подведе руската противовъздушна отбрана, за да се осигури нейното проникване от украинските безпилотни самолети, питат експертите, като отбелязват, че ако руснаците могат да си позволят да задържат дори ударни хеликоптери Ми-28 и Ми-24 далеч зад линията на фронта за „лов“ на украински БПЛА, едва ли противникът има проблем с броя на системите за ПВО, но със сигурност има проблем с организацията на тяхната работа.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук