Глобализацията разчупи границите. Хората обаче се чувстват много по-уязвими. Те търсят сигурност на по друго ниво - етнос, религия, идеи. Трупа се една агресия. Това заяви Любомир Кючуков, директор на Института за икономика и международни отношения, в предаването „Лице в лице“ по bTV.

Той добави, че глобализацията е един обективен процес, който не може да се спре. „Да се правят опити да се спре с издигане на огради е все едно да чупиш машините в индустриалния век“. „Прави впечатление бруталността на протестиращите антиглобалисти на срещата на Г-20. Това се дължи на усещането за безнаказаност. Свободата ти гарантира всепозволеност“.

Това коментира Стефан Тафров, бивш дипломат в Лондон. „В действителност бяха много остри противопоставянията в Хамбург. Групата от 50 000 души, когато протестират, показват, че явно има някои много дълбочинни проблеми, които предизвикват такава масовост. Все по-разрастващото се неравенство води до това. Това не е просто бунт срещу глобализацията, а и срещу социалното неравенство. Кризата има сериозни характеристики на системност“, смята дипломатът. „Никога светът не е живял по-охолно отколкото сега, никога гладът по света не е бил толкова ограничен, колкото е сега. Огромни маси хора тръгват към Европа.

Има едно усещане на несправедливост. Тя идва най-вече от много хора в развитите страни, които трябва да се конкурират с хора от по-неразвити страни. Това което се случва с глобализацията лишава гражданите на развитите страни от привилегированото им положение“, подчерта Стефан Тафров. Кючуков добави, че срещата на Г-20 е очертала едни много сериозни тенденции по прекрояване на света. Наблюдава се една много сериозна динамика по оста Токио, Москва, Пекин. Наблюдава се едно трансфериране на икономическата мощ в Китай към политически фактор в света. Постепенно и целенасочено Китай заема тези позиции“, добави анализаторът.