Експерт огласи скандален ход на президента
Излиза, че Указът на президента е по-силен от Конституцията, коментира Орлин Колев
Изборите трябваше да бъдат на 6 октомври. Сега очакваме волята на президента да издаде указ. Всяка дата за парламентарни избори е конституционно несъобразна. Това каза пред БНР Орлин Колев, преподавател по конституционно право.
„Датата на следващите парламентарни избори зависи единствено от преценката и указа на държавния глава. Изборите зависят от указа на президента, а не са на основание на Конституцията. Защото много небрежно президентът неглижира конституционната дата и това беше 6 август. Тогава трябваше да издаде указ и на 6 октомври да се проведат избори. От тук нататък зависи само от президента.
Считам, че има отстъпление от конституционния текст и неправилно прилагане на ал. 5 на чл. 99 в Конституцията. Излиза, че Указът на президента е по-силен от Конституцията“, коментира Орлин Колев.
Разпоредбата на ал. 5 на чл. 99 е за издаване на укази – насрочване избори и за съставяне на служебно правителство.
„Тези два указа - двете задължения, не са обусловени едно от друго и не са обвързани, и не са в причинно-следствена връзка“, разясни конституционалистът.
„Сега очакваме волята на президента да бъде обективирана от указите, само това остана. Оттук насетне е преценка на президента, кога ще има консултации, с кого, ще изчака ли НС да въведе нови фигури, като зам.-председател на Сметната палата или нов председател на НС, или избор на омбудсман.
Цялото суматоха е от неправилното изпълнение на ал. 5 от чл. 99“, коментира Орлин Колев.
Според него депутатите могат да си отменят ваканцията от 17 август и да приемат внесените поправки и закони.
„Изборите трябваше да са 6 август, оттук насетне чакаме указа на президента, надяваме се на неговата преценка. Може и да са на 13 октомври, но всяка дата различна от 6 октомври, не е съобразена с Конституцията“, допълни той.
И разясни, че за избора на служебен премиер, ще се ограничи до юридическото значение:
Дори никой да не иска да заеме поста на служебен премиер, Димитър Главчев ще продължи да упражнява правомощията на служебен премиер, дори и той да не желае. Не мога да коментирам шансове и най-достоен. Важното е дори да се знае, че и при отказ от всички по домова книга, ще имаме правителство, имаме министерски съвет.
Орлин Колев допълни, че съставът на правителството зависи от преценката на служебния премиер, който „следва да предложи състав на президента и държавният глава е длъжен да удовлетвори неговото желание и е длъжен да издаде указ.
Последвайте ни
2 Коментара: