Кризата в отношенията на държавите от Персийския залив може да доведе до обща дестабилизация пазара за нефт и газ, твърди шефът на нюйорския фонд Navigator Principal Investors LLC Кайл Шостак пред РИА Новости.
„Частта на Катар сред другите страни от ОПЕК по добив на нефт е съвсем незначителна. Тя възлиза годишно на 600 хил тона” – разсъждава Шостак и обяснява защо нейното влияние на борсовите котировки е незначително.
 
Той обаче счита, че ситуацията с Катар поставя под съмнение възможността за изпълнение на споразумението за намаляване добивите от нефт, сключено между страните от ОПЕК, а също и с Русия и други участници в пазара, не влизащи в Организацията. Нервозната обстановка се усилва от САЩ, които изобщо не участват в споразумението.
 
Според споразумението от края на 2016 г. общото производство на нефт сеэ намалява до 1,8 млн барела в денонощие от които 300 хиляди се падат на РФ.
 
Шостак обаче припомня, че Катар е лидер сред производителите на газ. Той е в контакт с голям брой страни не само от арабския свят. Един от неговите най-големи потребители е Египет, скъсал дипломатическите отношения с Катар.
 
Световните транспортьори като Vitol, Glencore и Trafigura напълно изкупуват газа от Катар. Сега те трябва да намерят заместители на тези обеми за пазара и да предвидят съответна логистика. Очертават се сериозни проблеми.
 
Експертът отбелязва, че е възможно в близко време да нарасне търсенето и съответно цената на природния газ, а „всичко това води до разбалансиране на пазара, пазарът ще загуби ориентир”.
 
Превод и редакция: БЛИЦ