Правителството успява да удържа ситуацията в различните кризи. Това каза социологът Добромир Живков в предаването „Тази сутрин“ по bTV.

Правителството стартира преди повече от 100 дни с високи очаквания. Събирането на тези фактори води до намаляване на доверието.

Особено към „Продължаваме промяната“, които са в обратна посока спрямо изборите през ноември. Тези кризи водят до усещането, че не се развиват положително нещата. Хората започват да се притесняват за доходите си, заради пандемията, войната и инфлацията, обясни още социологът.

Според Живков не е изненада спада в доверието към правителството на фона на външното и вътрешно напрежение.

Има спад към доверието на „Продължаваме промяната“, но остава на първо място. Има известна мобилизация в ГЕРБ. Партията надали има накъде повече да расте, особено след арестите на Борисов и Горанов. „Възраждане“ е с възходяща позиция.

Партиите в коалицията остават стабилни с малки изменения. ИТН са в златната среда като доверие, но започват да играят периферна роля от гледна точка на подкрепата, която получават. „Демократична България“ е с постоянна подкрепа и степен на доверие, коментира още данните от проучването Живков.

Според резултатите премиерът Кирил Петков остава най-одобрявания лидер. 27% от българите изразяват доверие към него. Въпреки ареста Бойко Борисов не получи повишение на симпатиите на обществото.

Повечето българи си представят, че трябва да има разследване. Лидерът на ИТН Слави Трифонов остава на трето място в класацията, като запазва високо ниво на обществено доверие, докато партията губи позиции.

Според политолога Цветанка Андреева арестът на Бойко Борисов и Владислав Горанов не е било акция за ПР на ГЕРБ, а целеше да удари лидера и партията.

Получи се обратният ефект. Въпреки арестите ГЕРБ бележат преднина. В институционален характер преобръщат нещата. При евентуални избори могат да бъдат първа политическа сила, посочи още тя.

Не мисля че има промяна в електоралните нагласи. Въпросът е какво ГЕРБ ще промени в себе си и какво ще преосмисли като поведение.

Отговор на този въпрос не сме видели. Не мисля че има нещо, което ще доведе до извеждането на ГЕРБ от политическата изолация, отбеляза доц. Милен Любенов.

Той коментира и предстоящият избор за управител на БНБ.

Спор за личности и позиции отблъсква избирателите. Видяхме напрежение между „Продължаваме промяната“ и ИТН. Няма да се стигне до избор на нито един от двамата кандидати и вероятно ще се върви към нов мандат на сегашният управител, допълни още доц. Любенов.

Според Цветанка Андреева конфликтите за избор на БНБ идват от липсата на авторитетно лидерство на Петков.

В проучването печели първо място, задминавайки Слави Трифонов и Корнелия Нинова. Като говорител не е по-силен от останалите. Променлив е и често променя позициите, добави още Андреева.