Присъствах на разглеждането вчера. Стана ясно, че докато няма сделка, службите нямат основание да се самосезират. След като се случи тази сделка, може да се съобщи, че няма да има никакви последствия. Това заяви в ефира на "Здравей, България" енергийният експерт Атанас Тасев.
"Драмата, която се разиграва, е резултат от провала в Закона за енергетиката. Той не е въвел разрешителен режим за придобиване на дялово участие. Това е един провален закон с огромни дефекти. КЕВР е един беззъб регулатор, който не може да контролира акционерите на енергоразпределителните дружества. Защо не е въведен разрешителен режим за придобиване на дялово участие в такова дружество?", запита другият гост в студиото - проф. Валери Димитров.

По думите му държавата трябва незабавно да измени Закона за енергетиката и да се въведе разрешителен режим за придобиване на дялово участие в енергийни дружества. КЕВР да разрешава придобиването, което да се приложи и по висящия казус с ЧЕЗ. "Ако искате да придобиете дялово участие, трябва да отидете в регулатора и да искате разрешение да станете акционер", призна Димитров.


 

„Докато няма сделка, нашите институции реално нямат основание да се самосезират по сделката за ЧЕЗ. Както банковото дело, така и енергетиката са особени дейности, поради което се регулират от няколко закона. В този смисъл законът дава достатъчно основание на регулатора да контролира всички дейности и има много мощен инструмент да отнеме лиценз. Но това става след, а не преди”, на мнение е енергийният експерт проф. Атанас Тасев.

„КЕВР няма надзорната и разрешителна власт, която имат БНБ и Комисията за финансов надзор (КФН) и това е огромният проблем. Ето защо е беззъб регулатор. Законът не въвежда този разрешителен режим и за мен това е нормативен провал. Резултатът от това е, че сега държавата трябва да купува едва ли не дялово участие, за да контролира нещата”, коментира още проф. Валери Димитров.

Тази сделка ще бъде изключително сложна, но ходовете, които бяха направени, първо трябваше да погасят напрежението в обществото”, на мнение е проф. Атанас Тасев.