Традиционните партии върнаха гласуването с хартиена бюлетина. Със 124 гласа "за" от ГЕРБ, ДПС и БСП и 89 "против" от ПП, ДБ, "Възраждане" и "Български възход" Народното събрание гласува на второ четене промени в Изборния кодекс, които връщат правото на избор на гласуване с хартиена бюлетина или с машина.

Прието беше и предложение на ДПС да се създаде възможност от следващите местни избори да се гласува с хартиени бюлетини, които да се сканират от машини.

Съпредседателят на "Продължаваме промяната" Асен Василев заяви от трибуната, че според него това въвежда изцяло хартиено гласуване и при това положение не вижда смисъл повече да присъства на дебатите.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Така на следващите избори в секции с над 300 избиратели и гласоподавателят ще има право на избор дали да гласува с машина, или с хартиена бюлетина.

Радомир Чолаков разясни, че предложението е такова, че с приетите промени при извънредни избори ще се гласува смесено, а ако се приемат другите редакционни предложения, на местните избори есента ще се гласува с хартиена бюлетина, която ще се сканира от машина. "Тоест гласуването ще е изцяло машинно", аргументира се председателят на правната комисия.

Агенция БЛИЦ попита предварително своята аудитория как българинът иска да гласува на следващите избори и одобряват ли връщането на хартиената бюлетина:

Възможните опции за отговор бяха:

 

Преобладаващото мнозинство от участвалите в анкетата на БЛИЦ са заявили, че одобряват връщането на хартиената бюлетина. 58.44% са на мнение, че с връщането на хартията всеки ще гласува така както предпочита, каквато е и световната практика.

Само 20.77% или едва една пета от гласувалите в допитването са на мнение, че трябва да се гласува само с машини, защото така се избягвали манипулациите при вота. Припомняме, че именно съмненията за машинации с вота ан българите чрез машините станаха един от поводите хартиената бюлетина да се върне.

Други 4.38% също са подкрепили гласуването с машини, но тези, предложени от ДПС - машини-скенери, които са сканират хартиената бюлетина и да отчитат машинно резултата.

За щастие скептиците към гласуването като цяло са доста малко. Само 5.58% от респондентите са заявили, че не биха гласували, защото не вяврат нито на машини, нито на вота с хартия.

И само 0.82% са заявили, че нямат мнение по въпроса.

 

Междувременно експертът Петър Кичашки заяви, че тези, които нямат доверие в администрирането на машините, ще гласуват с хартия, но от връщането на хартията ще спечелят именно несистемните партии, като ПП, “Възраждане” и “Български възход”, които най-силно се обявиха против гласуването с бюлетини.

"В нищо от това няма никаква драма. Ама никаква. Даже извънсистемните партии ПП, “Възраждане” и “Български възход”, би следвало да са най-щастливи. Техните избиратели ще си гласуват с машините, т.е. няма да са под угрозата от невалидни бюлетини. Ние пък няма да сме под угрозата някое айти да ни стъкми вота.

Даже, ако човек разсъждава логично, именно извънсистемните партии са онези, които би трябвало да са най-съгласни за тоя развой на събитията - невалидни ще може да са бюлетините само на тези, които не гласуват с машина, а очевидно това няма да са техните избиратели", обясни той.

 

 

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук