„Според мен горе-долу, откакто сме влезли в ЕС, темите за икономическа политика, думите – инвестиции, бизнес, капиталови пазари, реформи -  почти са изчезнали от действията на политиците.  

Икономиката си кара по инерция. Политиците си имат доста друг дневен ред, в който други неща са по-интересни. Но компетентността и визията в областта на икономиката, бизнеса и инвестициите е на по-заден план. По-лошото е, че не виждам различно напред”.

Това заяви пред Диана Найденова в "Карай направо" бившият министър на икономиката от правителството на Симеон Сакскобургготски - Николай Василев.

Той подчерта, че подкрепя напълно действията на служебния министър на икономиката по отношение на Българска банка за развитие, а именно първо да се осветли ситуацията, която в момента е доста драматична.

„Подкрепям идеята му за лимит от 5 млн. лева, но ако той спре само дотук – след време едно друго правителство ще започне да прави каквото си знае и след 10 години ще си задаваме същите въпроси”,  категоричен е Василев.

Според него не е трябвало да има държавна банка изобщо.

„Ако икономическият министър отиде по-далече и каже, че според него – дори той да не го направи, защото мандатът му е кратък,  да каже, че според него  банката трябва да се приватизира и държавата няма нужда от нея – то тогава трябва да го подкрепим.

Ако той не го направи, това означава, че няма намерение нищо друго да прави”.

Василев подчерта, че според него няма нужда от такава държавна банка, защото тя е също като останалите държавни предприятия. „Където е имало държавни компании в условията на прехода последните 32 години винаги историята е една и съща. Те може по едно време да са печеливши. Но идва едно следващо правителство, което ще ги оплеска.

В крайна сметка те винаги завършват по един и същи начин”.

„Пазарна икономика, в Източна Европа, в годините на прехода – забравете за ефективни държавни предприятия. За мен най-добре работи тази част от икономиката, която е в частни сектор и няма нищо общо с държавата”.