"Индипендънт": Използването на социални медии в отразяването на битката за източно Алепо беше смъртоносно
Коментар за "постнатата" истина от Робърт Фиск
Лондон, Великобритания 10 Ян. 2017, 08:02 1893 прочита 0 коментараНие прехвърлихме журналистиката към социалните медии. Въоръжените мъже, които контролират районите, от които идват тези информации, знаят, че могат да използват същия трик следващия път. Те ще го направят и в Идлиб. Но този проблем за региона е много по-голям, отколкото е за една сирийска провинция. Става дума за податливостта на фактите в целия Близък изток. 250-те хиляди "хванати в капан" мюсюлмани в източно Алепо изглежда са били малко по-малко от 90 000. Вече е възможно най-малко 160 000 от цивилните, "хванати в капан" в източната част на Алепо, всъщност изобщо да не съществуват. Но никой не казва така.
Тази статистика за 250- хилядите, това число, използвано във всяка информация за обсадения анклав, сега е забравена или пренебрегната от тези, които я използваха. Нито пък някой ни каза за цивилните в Палмира, който отново е в ръцете на "Ислямска държава"? А какво е положението в Мосул? Дали не сме на път да освободим един милион цивилни, хванати в капан там от джихадистите? Сега американците казват, че иракските сили се "прегрупират" и "препозиционират" около втория по големина град в Ирак. Но "прегрупирането" и "препозиционирането" е това, което силите на Британския експедиционен корпус направиха със своето отстъпление към Дюнкерк. Как можем да се оплакваме от лъжите на Тръмп и "брекзитърите", когато ние, журналистите, дялкаме на малки парчета фактите в Близкия изток? Моят любим журналистически философ Финтан О'Тул от "Айриш таймс", написа точно този месец, че "лъжливостта на политиката през 2016 г. е била наистина удивителна, както в своята наглост, така и в своята ефективност. Твърдението на привържениците на "Брекзит", че 350 млн. паунда на седмица ще могат да бъдат пренасочвани от британската вноската в ЕС към националното здравеопазване бързо и напълно беше разрушено. Лъжата, според О'Тул, "плува свободно, без да се преструва, че се базира на доказателства".
Никъде това не е по-страшно от отричането на Холокоста (или арменския холокост), когато социалните медии (О'Тул конкретно назовава Facebook и Google) "сега насочват потребителите към фалшиви новини и отвратителна неонацистка пропаганда. Тези компании използват в своя защита понятието "многообразие на гледни точки", един Оруелов евфемизъм, при който вярата, че Холокостът никога не се е случвал, е също толкова валидна, колкото и че се е случил.
Днес не се нуждаем митинги или кинопрегледи, защото имаме интернет и социалните медии – болестта на нашата епоха. Това е като зависимост от наркотици, които по силата на скандалното "многообразие на гледни точки" представят морала и неморалността като част от пейзажа, който се разпростира чак до хоризонта. Дори ние, скромните репортери, можем да видим какво се случва – например много хора са започнали да вярват в неща, които не са истина. И ние им помагаме. И това е нещо невиждано преди. Днес можете не само да отречете историята - арменския и еврейския холокости, дневника на Ане Франк, газовите камери на Аушвиц. Можете да изричате лъжи, големи или малки, за почти всичко, което ви дразни. Близкият изток, с нашата журналистическа помощ, е дълбоко в същия фалшив свят. Всеки диктатор сега се бори с "тероризма" - заедно със САЩ, НАТО, ЕС, Русия, "Хизбула", Иран, целия Арабски залив, Китай, Япония, Австралия и - кой знае? - вероятно Гренландия. Хората живеят в свят не на "постистината". Те живеят в свят на лъжите.
Източник: Статията на Робърт Фиск от в. "Индипендънт" със значителни съкращения, БГНЕС
0 Коментара: