Историческият срив на Dow Jones, или как ботовете разклатиха борсите в САЩ
Всичко изчезна
Dow Jones спадна в понеделник под нивото от 25 000 пункта, изгубвайки в хода на борсовата сесия над 1 500 пункта, а след края на деня – с 1175 пункта, което е рекорден спад за цялата история на индекса.
Водещите американски телевизионни канали, когато индексът започна да пада с главата надолу – по обед във Вашингтон – прекъснаха извънредно излъчването на речта на президента на САЩ Доналд Тръмп и започнаха да показват на живо случващото се с индекса. Само за няколко минути бяха изтрити почти 1 600 пункта. Толкова бързо бе и отиграно падането, но след това спадът продължи.
Трябва да се отбележи, че в речта си в понеделник президентът на САЩ нито веднъж не спомена заслугите си за ръста в икономиката и фондовия пазар, който до падането показваше 30-процентен ръст от деня на встъпването му в длъжност. Освен това, дори с отчитането на спада в понеделник, пазарът видимо е нараснал за година и демонстрира голям потенциал за бъдещо развитие, смятат експертите.
„Днес ние наблюдавахме спад на американския фондов пазар… Това падение бе предшествано от лош петък. Днешният спад изглежда като техническа корекция. В системата бяха заложени голям брой трейдингови алгоритми, които сработиха едновременно. Бяха пробити флагове (контролни нива/маркери), нива, тригъри. И именно те разлюляха лодката“, каза за РИА Новости Кайл Шостак от Principal Investors, който се занимава с управлението на инвестиционни портфейли.
„На американския пазар присъства много силния елемент на алгоритъма. Това са компютърни програми, с които работят брокерите и инвестиционните банки. Тези програми акумулират потока от техническа информация, в зависимост от това, какво те получават, те представят едни или други позиции за пазара. Днес всичко това сработи, милиони технически ботове тръгнаха в едно направление. И пробиха флаговете. Поради това имаше такава техническа сесия, системна и еднопосочна“, казва той.
Трейдърът добавя, че „фундаментално лоши новини не се наблюдават и, поне от това, което аз наблюдавах от 30-ия етаж на своя офис на Уолстрийт, нямаше някаква паника“.
Корекция с разклащане
Според старшия експерт на американския институт CSIS Скот МакДоналд, най-вероятно, ситуацията с Dow Jones говори за корекция на пазара, а не за „спукване на балон“.
Същото мнение споделя и Шостак. „Фондовите пазари бяха прегрети през януари, те скачаха с максимални крачки само за месец. Пазарът исторически силно започна годината, но това – силният ръст в началото на годината – се оказа твърде много и трябваше да има корекция“, подчерта той и добави, че позитивът не може да продължава вечно.
По думите на генералния директор на Smith's Research & Gradings Терънс Смит, принос в историята със спада на Dow Jones има и загубата на увереността на инвеститорите във вложенията.
„От една страна очакването за по-сурова политика от страна на Централната банка на САЩ във вида на по-бързо повишаване на ставките, а от друга – високорисковите активи, като Bitcoin, също показват рязък спад. По този начин, инвеститорите търсят нови инструменти и решения за вложенията“, казва той.
Шостак смята, че напълно е вероятно историята с падането на котировките на борсите в понеделник, както и през 2011 година, да доведе до стабилизиране на пазара, който, намирайки нова основа, ще започне да расте. С него е съгласен и МакДоналд, който отбелязва, че фундаментални причини за бъдещ спад няма. Икономическите показатели са в нормата.
Изгубилите американски пенсионери
„Сега ще има доста истории, че много богати хора, които са вложили в ценни книжа, са изгубили част от своето състояние, намаляла е капитализацията на компаниите. Пострадали са обаче типичните корпоративни пенсионери по програмите 401К (когато пенсионните спестявания се влагат в различни инструменти, един от които, по традиция, са ценните книжа). Ако те са били във формата на акции, ще се наложи да се внася допълнително обезпечение“, изчислява Шостак.
„Спечелил е онзи, който е играл против пазара, който е заложил на къси позиции на това, че пазарът ще падне повече от това в петък. Това са частни инвеститори, институционални инвеститори, фондове. Но те не са много“, прави извод той.
Превод и редакция: БЛИЦ
Последвайте ни
0 Коментара: