Британският индекс FTSE 100 се срина с над 230 пункта до 7,104.94 пункта в светлината на страховете от инфлация, които тресат световните пазари. Европейските стокови фючърси се готвят да отчетат големи загуби, а инвеститорите се опитват да разберат какво следва, след като страховете от инфлация сринаха основния индекс на Wall Street до най-големия му спад от август 2015 година насам, пише в. "Метро".
Акциите се сринаха и в Азия тази сутрин, след „дивия“ ден на стоковите пазари в САЩ, който приключи с най-големия спад на Dow Jones industrial average от шест и половина години насам. Японският индекс Nikkei 225 спадна с 5.6% рано тази сутрин. Индексът Hang Seng в Хонконг изгуби 4.4% и спадна до 30,819.25. В Австралия основният индекс S&P ASX 200 спадна с 2.9% до 5,852.20 пункта.

Южнокорейският Kospi също изгуби 2.9 пункта до 2,418.79 пункта,

Двата дни на тежки загуби на пазарите в САЩ изтриха възхода от началото на годината, слагайки край на рекордното спокойствие на борсите. Експертите от известно време предричаха спад, отбелязвайки, че спад от и над 10% не било нещо необичано. При това такъв не е имало от две години насам, а според редица трейдъри, акциите са започнали да изглеждат малко скъпички.
 
Това важи и за останалите борси по света, като инвеститорите се подготвяха за корекция, но се надяваха да не видят такава. „Ще има малко места за убежище от рисковата атмосфера, за която се очаква да се разпростре и върху азиатските пазари днес, при това по значителен начин. Това е страх, който поражда нов страх“, казва Джинги Пан от IG.  

Паниката по останалите пазари може да накара инвеститорите да се надпреварват през глава за така наречените „убежища“ – японски облигации. Това ще окаже негативен ефект върху японците и други регионални производители, чиято конкурентоспособност страда от силните валутни курсове, които покачват цената на стоката им, каза още тя.

В хода на търговията в САЩ банките се страхуваха от най-лошото, след като доходността по облигациите се срина, а лихвите се насочиха стремглаво надолу. Здравеопазването, технологичния сектор, индустриалните компании поеха доста загуби, а петролните компании потънаха заедно с цената на суровината.

„След големия възход на пазарите през 2017 и 2018 година, акциите трябваше да паднат“, казва Дейвид Кели, главен глобален стратег на JPMorgan Asset Management. „Ситуацията бе като дете, което е на купон и целия следобед е яло торта и сладолед. В един момент то хапва още една бисквитка и това го кара да излезе извън контрол“, казва още Дейвид Кели.