"Резултатите от вота показаха едно - те са шамар за партиите на протеста. Те имаха възможност два пъти да съставят правителство и не го направиха", това заяви изборният експерт Даниел Пейчев по повод първите резултати от изборния ден.

"Все пак хората искат тази държава да се управлява. Виждате, че и формацията на Мая Манолова не влиза в парламента. Факт е, че „Продължаваме промяната“ (ПП) обра протестния вот", допълни той, цитиран от "Монитор".


Даниел Пейчев

"Лично аз очаквам този път да се сформира кабинет, защото хората ще се разгневят още повече. В момента страната ни се намира в няколко кризи. От една страна, живеем в ситуация на пандемия, от друга - непрекъснато скачат цените на енергията и на хранителните стоки. В същото време нямаме бюджет за следващата година. Затова смятам, че е нужно формациите да започнат да водят някакви преговори.

Има възможност за съставяне на кабинет без ГЕРБ и БСП, защото техният сбор е 92 мандата. Все пак на Запад управляват широки коалиции. В такива случаи се съставя определена програма, следват се точките от коалиционното споразумение и се работи по нея. Така че това не е нещо невиждано. Изключение правят само крайните националистически формации.

Има вероятност наистина „Продължаваме промяната“ да обърнат резултата и да станат първи. Това е подобно на ситуацията от юли. Тогава първоначално ГЕРБ беше първа политическа сила, но с гласовете от чужбина това се промени. Сега отново гласуваха много българи зад граница.

Рекорд този път ще поставят сънародниците ни в Германия, където имаше опашки. Там имаше голям наплив от гласоподаватели. Най-вероятно и с гласовете от чужбина ще отпаднат и „Възраждане“, които са на ръба да влязат в парламента.

Колкото до избирателната активност, тя е, общо взето, като от миналите избори. Най-вероятно ще е с около 2% по-ниска - 40%. Това не ме учуди в обстановка на поредна вълна от пандемията. Все пак хората ги е страх да не се заразят. Видях хора, които буквално се бяха екипирали, за да се предпазят от заразяване.

Машините също оказаха своето влияние - имаше известни проблеми с тях на места. В 32 секции 43 машини отказаха и минаха на хартиени бюлетини. Но изводът е, че хората не разбраха избора 2 в 1. Имаше неяснота какво да правят на първата страница, как да посочат избора, който искат да направят. Имаше много опити да се гласува и с друга карта, което е опасно, защото може да се дублира вот. Това е недопустимо. Някои представители от секционни комисии пък са давали съвети на гласоподаватели и са виждали какъв избор са правели на екрана, което пък нарушава тайната на вота. Така че, общо взето, имаше неяснота, свързана с първата страница на екрана на машината.

Що се отнася до президентския вот, там нямаше интрига и това беше очаквано. Категорично ще има втори тур, тъй като има прекалено много кандидати. Румен Радев най-вероятно обра вота на същите хора, които са недоволни, че страната ни няма редовен кабинет", заяви изборният експерт Даниел Пейчев.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ ЗА РЕЗУЛТАТИТЕ ОТ ВОТА 2 В 1 В БЛИЦ!