"Изключително ниска избирателна активност на този президентски вот. Имайте предвид, че в сравнение с предишните президентски избори, този път гласуваха 1/3 по-малко хора. Наистина трябва да се отчете умората в обществото. От толкова много предизборни кампании тази година, нещата започнаха да придобиват уродлив характер", такъв коментар за днешния изборен ден направи изборният експерт Даниел Пейчев, цитиран от "Монитор".


Даниел Пейчев

"В същото време се появи и риск от външнополитически скандал, което е много опасно. Това трябва да се тушира навреме. В момента и отношенията с Република Северна Македония са обтегнати, заради членството й в Европейския съюз, а не бива да се допуска напрежение и с Украйна.

Вярно е, че в тази кампания имаше много кандидати за президентската институция, но някак си проф. Анастас Герджиков не успя да убеди хората, че той може да е обединител на нацията, какъвто беше слоганът на кампанията му. Не бих казал, че ГЕРБ сгрешиха с непартийна кандидатура, по-скоро проф. Герджиков беше неубедителен. Иначе според мен кандидатурата му е добра-това човек, който се занимава с наука, може да бъде политически безпристрастен, но хората не го възприеха като обединителя на нацията.

Що се отнася до вота в чужбина, наистина имаше много по-ниска избирателна активност зад граница. В Турция активността е била три пъти по-ниска в сравнение с първия тур и на парламентарните избори. Там освен, че се избираха народни представители, не забравяйте, че имаха и свой кандидат за президент - Мустафа Карадайъ.

В Германия също беше отчетена изключително ниска избирателна активност, която можем да си обясним с ковид ограниченията. Във Великобритания пък са гласували отново по-малко българи, но няма драстичен спад.

Явно сънародниците ни са се интересували повече от парламентарните избори.

По отношение на Народното събрание, видяхме, че избирателите поискаха промяна и това се случи. При президентския вот-не искаха промяна и преизбраха стария държавен глава. Трябва да отчетем и че за хората явно вотът беше предрешен след прогнозите на социолозите. Хората искат да продължат промяната, която им се показа и пътя, по който страната ни пое. Това е категоричното послание на избирателя.

Тепърва Радев ще трябва да защити интересите на хората, които го преизбраха. Но имайте предвид, че едно разбирателство между правителство, парламент и президент крие своите недостатъци. По принцип е добре да има коригиращ момент в управлението на президента. Затова винаги съм казвал, че е добре да са от различни формации.

Тепърва ще видим какъв кабинет ще се състави, но знаете, че „Продължаваме Промяната“ и „Има такъв народ“ публично заявиха подкрепа за Румен Радев. Смятам, че този път ще се сформира правителство, тъй като страната ни е в няколко кризи. Задължително трябва да се приеме и бюджет за догодина. Крайно време е държавата да започне да се управлява от редовен кабинет и да има дългосрочни стратегии.

Що се отнася до ГЕРБ, те загубиха парламентарните и президентските избори, но нямат спад на електорат. Те имат твърди поддръжници, резултатът им беше постоянен през годината. Просто трябва да започнат да търсят диалог с останалите партии, тъй като останаха в изолация. Задачата пред тях ще е да възстановят доверието не пред своите избиратели, а пред другите формации. Нужно е да се научат да работят с останалите политическите сили, защото ще се намират в парламент, враждебно настроен към тях", заяви още изборният експерт Даниел Пейчев.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ ЗА РЕЗУЛТАТИТЕ ОТ БАЛОТАЖА ЗА ПРЕЗИДЕНТ В БЛИЦ!