Москва няма да отговори положително на молбата на Анкара да изпрати руски сухопътни части в подкрепа на операцията на Турция в Сирия, независимо че има такава юридическа възможност. Това заяви в четвъртък (8 септември) пред „Известия“ първият зам.-председател на комисията по отбрана и сигурност в Съвета на федерацията Франц Клинцевич.

На 6 септември Турция се обърна към Русия и още няколко страни с молба да изпратят сухопътни части за подкрепа на операцията „Щитът на Ефрат“ в Сирия. Предложението бе направено от турския външен министър Мевлют Чавушоглу, припомня изданието.

„Има решение на Съвета на Федерацията за участие на въоръжени сили на Русия в Сирия. Право на президента е дали да се възползва от него. Но още от самото начало бе казано на президента, че Русия няма да участва в сухопътна операция. Естествено, че без подобна операция, победата срещу ИДИЛ е невъзможна. Но проблемът е в това, че спецслужбите на САЩ и някои други страни от НАТО помагат на опозицията, в това число и на терористите. В тази връзка не мисля, че Москва ще тръгне да изпраща свои части в Сирия. Не мисля, че подобен ход ще бъде подкрепен от обществото“, отбеляза Франц Клинцевич.

„Москва едва ли ще откликне на турското предложение, най-малкото защото подобен ход изисква подписването на предварително споразумение между Русия, Сирия и Турция. Едновременно с това подобен род заявления от турска страна, по толкова деликатни въпроси, свидетелства за нарастващо доверие между Москва и Анкара. В тази връзка страната ни би могла да оказва въздушно прикритие на турските войски и така да измести на този терен САЩ и техните съюзници, които сега поддържат турците от въздуха. Не е изключено също чрез Русия турското ръководство да се опитва да легитимира присъствието си на сирийска територия, а впоследствие – да търси нормализация на отношенията с Дамаск под една или друга форма“, казва експертът пред „Известия“.

Източник: Руски дневник