"Опитваме се да разберем какви са тревогите, очакванията и надеждите на хората. Наред с другите, има и психологически травми, но хората се окуражават и споделят информация. Все по-ясно става, че по-крехко става психичното ни здраве, ще бъде по-отговорни за него след като свърши това.

Гледахме го от перспективата на липсата му, а сега има ръст на депресивно-тревожните състоянията. Не мисля, че е катастрофична ситуацията, няма прекомерно ужасени, контролираме ситуацията като общество", каза в предаването "Беновска пита" Харалан Александров, политически антрополог.
 
"Имаме по-високи очаквания към солидарността, ЕС представлява опора за нас, откриваме с тревога и възмущение, че сме оставени на себе си и не можем да разчитаме на тях в тази криза, но в някои отношения се справяме не по-зле. Борисов никога не бърка реалността с идеологията. Способността да пребиваваш в двата свята е качество, което се надявам да сработи този път", сподели той.
 
"Големите сложни и деликатно балансирани системи като ЕС обикновено реагират по-бавно, винаги тоталитарните системи изглеждат по-ефективни, но се оказва, че демократичните намират ресурс намират ресурс и успяват да се преподредят по нов начин. По-разхлабените структури намират начин да се адаптират защото създават нови връзки и отношения", коментира антропологът.
 
"Подлежат на много сериозна ревизия структурите на ЕС, трябва да се откаже от някои от догмите си – Германия се отказа от финансовата дисциплина на всяка цена.

Вече се променя ЕС, ще се оформят нови фронтове и идеологии, от гледната точка на изолационизма, тези, които настояват за спазване на правилата от една страна, а от друга тези, настояващи за отпускане на мерките, правителството се движи по тънък ръб между тях", допълни той.
 
"БСП има стара нелекувана болест – двойният стандарт. Гергов е представител на големите работодатели, а от друга страна настоява, че е партия на труда. Тази политическа ситуация усложнява нелекуваните болести. Много е изострена симптоматиката на старото заболяване, тя е от доста време на вентилация, на респираторно дишане, но ще оцелее.

Поведението на Нинова е тежка битка за оцеляване на партия в трудна позиция. В този смисъл не можем да очакваме от тях да са на висотата на ситуацията, тяхната къща гори и те гасят този пожар, не можем да очакваме да помагат на кризата", обясни Александров. 

 
"Трябва да помислим можем ли да направим нещо, за да може младите хора да се държат по-отговорно. Когато децата правят безумни и разрушителни неща, отговорността на отсъстващите бащи. Не можем да държим отговорни младите отвъд посредничеството с външния свят, което не ги оневинява", завърши Харалан Александров.