Китай всъщност се готви за мащабни военни действия в Индо-Тихоокеанския регион и вероятно за глобална мрежова война. Това заяви синологът Николай Вавилов в поредното си видео.

Според него Русия, Казахстан и други постсъветски държави в тази "мащабна война с големи загуби" ще бъдат "много дълбок тил" за Китай, който трябва да бъде в безопасност.

Експертът е сигурен, че Китай не подготвя никакви операции срещу Русия от своите сухопътни армии или дори на ниво отделни военни окръзи, чийто брой в руската гранична зона е намалял от три на два.

В същото време конфронтацията на Си Дзинпин със Съединените щати е достигнала, според Вавилов е достигнала „трагично ниво“ и „няма да изчезне от само себе си и само ще се засилва“.

Според експерта е възможен сценарий, при който проамериканска комсомолска група под властта на Китай ще се стреми да постигне споразумение със Съединените щати, за да принуди Си Дзинпин да напусне поста си чрез омикронната епидемия, чрез други видове на дестабилизация, по начина, по който Дзян Дзъмин веднъж беше принуден да напусне.

По-вероятен сценарий обаче според Николай Вавилов е третият мандат на настоящия председател на КНР, през който конфронтацията със САЩ ще стане „реална и неизбежна“.

Експертът обърна внимание на факта, че Китай се готви за глобална конфронтация за контрол върху морските и търговските потоци.

Много важно според него в това отношение е създаването на първата чуждестранна военна база в историята на Китай в Джибути – по пътя от Средиземно море до Индийския океан, както и подготовката за създаване на допълнителни бази в Екваториална Гвинея, Обединените арабски емирства и Южнокитайско море на брега на Камбоджа.

С подготовката на Пекин за глобална война синологът свързва и появата в КНР на Министерството по въпросите на военните пенсионери, както и въвеждането на два нови военновременни ордена - Червеното знаме и Червената звезда, създадени по аналогия със съветските ордени със същото име.

Войната на Китай на юг означава за Русия „вечен мир на източната граница“, сигурен е Вавилов. Според него векторът на „китайската агресия е насочен на юг“.

Освен това синологът свърза нарастването на антикитайската активност на НАТО с активирането на самия Китай в арктическия регион, което според него също е свързано с осигуряването на глобалните комуникационни интереси на източната империя. В тази връзка Николай Вавилов нарече Арктика „вторият път на живота“ за Китай в лицето на евентуална военна конфронтация със САЩ и техните съюзници.

„Като част от глобалната морска блокада, Китай ще бъде принуден да търси допълнителни начини за доставка на своите стоки и алтернативни търговски пътища, които са защитени от силите на ВМС на САЩ - това е територията на Русия, железопътната мрежа на Казахстан, коридорите през Мианмар, Афганистан, Пакистан, а вторият път на живота е Арктика“, казва синологът.