Служители на Службата за сигурност на Украйна са предотвратили голямо протестно шествие на етнически българи, които трябвало да изминат пътя от паметника на поета Христо Ботев до консулството на България в Одеса. Това е станало на 13 април тази година, след сблъсъците на националисти с полицията 3 дни по-рано. Събитието било специално подготвено от руските специални служби за създаване на организиран конфликт на междуетническа основа, разказва пред БГНЕС зам.-главният прокурор на Украйна Евген Енин.

„Програмата максимум” на руските разузнавателни служби предвиждала нападение на украински псевдонационалисти срещу мирното шествие. От багажника на един от автомобилите на организаторите, били извадени знамена както български, така и с украински националистичеки надписи. С организацията на акцията в Одеса се занимавал лидерът на радикалната обществена организация Николай Дулски с прякора „Наждак”.

Енин пояснява, че „украинските власти ще реагират остро на всички опити за използване на българското национално малцинство за дестабилизиране на положението в южната част на Одеса”.

„Всички други инциденти, които се случиха с отделни представители на българската общност,по никакъв начин не бяха свързани с тяхната етническа принадлежност, а бяха провокирани от изявления, които в условията на продължаващата руска агресия се възприемаха като изключително чувствителни”, смята зам.-главният прокурор на Украйна.

Според Енин Украйна има големи шансове да спечели делото срещу Русия в Международния съд в Хага във връзка с нарушаването на Международната конвенция за борба с финансирането на тероризма.

„Русия умишлено и пряко нарушава Международната конвенция за борба с финансирането на тероризма и Международната конвенция за премахване на всички форми на расова дискриминация. В това отношение Украйна ще използва изцяло всички международни правни инструменти за влияние, с цел да привлече към отговорност всички виновни физически и юридически лица”, категоричен е зам.-главният прокурор, като посочва че в районите на Донбас, които не са под контрола на Киев, има хуманитарна катастрофа, а Русия праща „хуманитарни конвои” с оръжия и боеприпаси.

„Не трябва да очакваме, че Руската Федерация ще поеме отговорност за изтеглянето на оръжия от Донбас, защото в този случай тя трябва да поеме отговорност, че това оръжие е нейно. И точно по този въпрос международната полицейска мисия трябва да стане ключова”, казва магистратът.

„Чуждата окупация на части от териториите на Украйна, Грузия, Молдова и Азербайджан е придружена с изваждането на тези зони от нормалния икономически и политически живот, а населението всъщност остава откъснато от европейските и световните социални и икономически процеси. Такива региони в условията на чуждестранна окупация се превръщат в затворени милитаризирани зони, които обслужват предимно нуждите на въоръжените сили на окупаторите”, допълва Енин.