Медии: САЩ са притеснени от китайския ядрен арсенал
Ядрените сили на Китай, обхващащи множество наземни мобилни ракети, ядрени ракетни подводници и бомбардировачи
Конгресът на Съединените щати е предупреден, че се смята, че китайската армия увеличава своя ядрен арсенал и системи за доставка с темпове, които опровергават предишната оценка на агенцията за разузнаване на отбраната за това кога Пекин ще удвои запасите си от бойни глави, пишат медии.
Прогнозата беше предложена от директора на агенцията за отбранително разузнаване генерал-лейтенант Скот Бериер, докато той даваше показания по време на изслушването на въоръжените сили на Сената на Капитолийския хълм във Вашингтон, окръг Колумбия, в подробности относно глобалните заплахи, пред които са изправени САЩ.
"Усилията на Китай да разшири влиянието си се оценяват като една от най-големите заплахи, пред които са изправени Съединените щати, според голям годишен разузнавателен доклад, публикуван на 13 април, който също предвижда Пекин в Китай да става все по-агресивен - разширявайки проекцията си на мощност по света, включително в Африка. Сам съм виждал доказателства за това.
Директорът на @ОтбранителнотоРазузнаване Ел Ти Джи Бериър потвърди днес, че Китай се стреми да разположи военни сили в Африка, както и в Латинска и Южна Америка." - написа в Туитър сенатор Джим Инхофе.
Ядрените сили на Китай, обхващащи множество наземни мобилни ракети, ядрени ракетни подводници и бомбардировачи, според Федерацията на американските учени имат арсенал от около 260 общи бойни глави към 2015 г.
Според базираната във Вашингтон асоциация за контрол на оръжията, предполагаемият брой на ядрените глави на китай е 290.
В последния доклад на китайското военно министерство на отбраната се посочва, че запасът на китайските бойни глави „понастоящем се изчислява на нещо в долната граница на 200-те“.
Миналата година DIA оцени, че Народната освободителна армия на Китай е на път да удвои запасите си от ядрени бойни глави до 2030 година.
„Оттогава Пекин ускори ядрената си експанзия и е на път да надмине предишната ни прогноза", казват те.
"Очаква се ядрените сили на Народно-освободителната армия на Китай да продължат да нарастват, като запасите им от ядрен материал вероятно ще се удвоят най-малко през това десетилетие и ще увеличат заплахата за родината на Съединените щати “, каза генерал Берие.
Според генерала ускореното натрупване на ядрено оръжие е част от „масивна военна модернизация“ от Пекин, започнала да служи като „възпиращ фактор“.
В своето изказване пред комисията Берие нарече Китай „дългосрочният стратегически конкурент на Съединенините щати“ и каза, че „като засилваща се заплаха, Пекин представлява голямо предизвикателство за сигурността“, особено когато увеличава военните си способности за да си позволи „почти сигурно ... да държи американските и съюзническите сили в по-голям риск и на по-голямо разстояние от континенталната част на Китай“.
На други места в пространните си показания, генерал-лейтенантът от армията и директор на Отбранително разузнаване, Скот Берие каза пред Комитета по въоръжените сили на Сената, че Китай активно използва информационна война около пандемията Ковид-19, за да подкопае западните правителства.
Съединените щати и Китай си разменят взаимни обвинения вече близо година, като се обвиняват взаимно в умишлено или случайно освобождаване на патогена САРС-КоВ-2.
"Китайската заплаха"
По-рано през април усилията на Китай да разшири влиянието си бяха обявени за една от най-големите заплахи за Съединените американски щати.
Основен годишен доклад за разузнаването, публикуван на 13 април, също предупреждава за големите предизвикателства пред националната сигурност, поставени от Пекин.
Докладът очертава потенциалните така наречени битки за сива зона на власт, които ще станат свидетели на засилени разузнавателни операции и кибератаки.
Докладът поставя натиска на Китай за ранга „глобална сила“ на първо място в списъка със заплахи, следван от Русия, Иран и Северна Корея, като казва:
„Китай все повече се конкурира с близки конкуренти, предизвиквайки Съединените щати на множество арени - особено икономически, военно и технологично - и настоява за промяна на глобалните норми.“
Предвиждайки Китай поне да удвои своите ядрени запаси през следващото десетилетие, докладът твърди, че Пекин „не се интересува от споразумения за контрол на оръжията, които ограничават плановете му за модернизация“.
Китай е една от петте държави с ядрено оръжие , признати от Договора за неразпространение на ядреното оръжие, който нацията ратифицира през 1992 г.
През 2005 г. китайското външно министерство публикува бяла книга, подчертавайки, че правителството „няма да бъде първото, което използва "ядрено" оръжие по всяко време и при каквито и да било обстоятелства“, и тази политика „без първа употреба“ ще остане непроменена.
Китай предизвика гнева на Вашингтон, когато през 2020 г. отказа да се присъедини към преговорите между Съединените щати и Русия за удължаване на двустранния им нов договор за намаляване на ядрените оръжия.
Вашингтон се опита да разшири споразумението в тристранна сделка, която да включва и Китай.
Позицията на Китай обаче беше, че арсеналът от ядрени бойни глави е малка част от арсеналите на Съединените щати и Руската федерация.
Нов СТАРТ, който задължава Съединените щати и Русия да намалят наполовина запасите си от стратегически ядрени ракетни установки, трябва да изтече през февруари 2021 г. и е удължен до 5 февруари 2026 г.
Последвайте ни
3 Коментара: