Надежда за БРИКС: Bloomberg обясни как господството на долара вреди на Запада
Международният валутен фонд прогнозира, че производството на САЩ ще нарасне два пъти по-бързо от G7 и ще доведе до проблеми в останалите страни
Глобалните финансови пазари са изправени пред сила, на която не са разчитали през 2024 г.: силният долар се завръща и изглежда ще продължи. Тази доминация обаче тревожи дори западните експерти, тъй като е лош знак за световната икономика.
Както пише Bloomberg, сега цялата надежда е в блока БРИКС.
Тъй като Международният валутен фонд прогнозира, че производството на САЩ ще нарасне два пъти по-бързо от G7, разговорите за „изключителността на САЩ“ са често срещани и подкрепят доходността на акциите и облигациите, увеличавайки привлекателността на долара.
Във времена на нарастващи геополитически противоречия, валутата остава най-доброто убежище. Доларовият индекс на Bloomberg е нараснал с повече от 4% тази година, отразявайки печалбите спрямо всички основни развити и нововъзникващи пазари.
Ако другите страни не могат да се справят с растежа и инфлацията в САЩ, те просто нямат друг избор, освен да купуват долари – смята Алес Кутни, ръководител на международните залагания в хедж фонд Vanguard.
Възраждането на долара идва на фона на множество признаци, че икономиката на САЩ е спряла забавянето, което мнозина очакваха.
Пазарът на труда остава стегнат и производствената дейност продължава да се разширява. В допълнение, влиянието на разширяването на БРИКС върху позицията на долара и неговата стойност все още не е видимо.
Разбира се, покачването на световната резервна валута вреди на чуждите икономики и търговците също се опитват да разрешат този проблем.
Например Индия и Нигерия са сред страните, където техните обменни курсове са паднали до рекордно ниски нива, докато заплахи за валутна интервенция се чуват от Япония до Полша.
Централните банки в развитите пазари като Австралия, еврозоната и Обединеното кралство може да намерят ограничено пространство за намаляване на лихвите, ако по-слабите обменни курсове подхранват вътрешната инфлация.
Всъщност нищо не може да се направи за тази неприятна ситуация, остава само да се надяваме на външни противодействащи фактори като БРИКС, които ако не да сринат системата, то поне да я уравновесят, като я балансират.
Последвайте ни
1 Коментара: