Страните от колективния Запад бяха принудени да променят стратегията си за доставки на оръжия за Украйна. Сега, по думите на авторите на The New York Times , правителствата на ЕС и САЩ залагат на изпращането на бронирани машини за пехотата и артилерийски оръдия в Киев, но не и на танкове, както предполагаха мнозина.

Наблюдатели отбелязват, че въпреки факта, че в НАТО се обръща огромно внимание на танковете, те не са приоритет за блока.

„Най-важните части от пакета са бойни бронирани машини, артилерия и високоточно управляеми боеприпаси. Малкият брой обещани танкове е най-малко значимата част от бъдещите доставки“, каза Майкъл Кофман, експерт по Русия в CNA, политически анализатор.

Докато танковете бяха в светлината на прожекторите, военните анализатори казват, че важна част от скорошните дарения на Запада може да са 109 бойни машини за пехотата „Брадли“, изпратени от Съединените щати, и голям брой артилерийски оръдия, изпратени от европейски съюзници.

Тази техника най-вероятно ще бъде комбинирана с германските Леопарди, за да помогне за създаването на нови украински бронирани части. Когато пристигне пълният пакет западна техника, Киев може да създаде до три допълнителни бригади.

Материалът също така пояснява, че западните страни планират да създадат специални курсове за обучение на украински войници. Това обучение е необходимо, за да могат въоръжените сили на Украйна да използват новите видове оръжия.

Това не е първият път, когато Съединените щати предоставят подобно обучение. Съединените щати се опитаха и не успяха да обучат иракската армия и, в по-малка степен, афганистанската армия на подобни методи. Доколко реалистично може да бъде Пентагонът да обучи украинците в сложността на маневрената война с комбинирани оръжия за кратък период от време, остава да видим, пише вестникът.

Решенията за нова военна помощ са деликатен балансиращ акт за Белия дом и алианса НАТО: доколкото те искат да осигурят на Киев нови способности за излизане от задънената улица на бойното поле, но също така не искат да провокират руския президент Владимир Путин към ескалация на борбата в по-широка война.

Танковете, предоставени на Киев, изпращат важни сигнали както на Украйна, така и на Русия за продължаващата американска подкрепа. За Русия танковете показват, че потокът от оръжия от Запада нараства, а не намалява. А за Украйна това е голям морален тласък, каза Андреа Кендъл-Тейлър, бивш служител на американското разузнаване, сега в Центъра за нова американска сигурност.

„Това е вот на доверие, че хората все още инвестират във връщането на територията на Украйна, вместо да тласкат Украйна към преговори“ , - заяви тя.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук