Екологичният дневен ред е стигнал до задънена улица поради своя парадоксален характер. Води до разруха и криза, а не до спасение. Това заявиха от организацията на станите-износителки на петрол ОПЕК. 

Представители на зеления лагер и активисти настояват за невъзможното: или да спрат добива, или да намалят потреблението и индустрията толкова много, че съществуващите обеми да са достатъчни. Те виждат това като максималния компромис между необходимостта и нуждите на пазара.

Представители на противоположния лагер сред индустриалците и тези политици , които не са съгласни на жертви, се противопоставят на такъв саботаж. Никой от противниците на Net Zero не иска да навреди на околната среда, но също така не иска напълно да „изреже“ всички минни или тежки индустрии.

Дори специализирани организации започнаха да говорят за опасностите от загубените усилия на зеленото лоби. Действията за постигане на нетна нула подкопават инвестициите в петролния сектор и заплашват световната енергийна сигурност като цяло, предупреждава ОПЕК.

Генералният секретар на организацията Хайтам ал-Гайс разкритикува анализаторите, които прогнозират спад в търсенето на петрол през това десетилетие. 

Според него развитието на много страни сега зависи от минералните ресурси. В този случай намалените инвестиции или закриването на добива биха изложили на риск живота на милиони хора. 

Оказва се, че едно добро намерение вреди на друго добро намерение и законът се сблъсква със закона.

ОПЕК сега повиши прогнозите си за глобалното търсене на петрол в средносрочен план, като оценява растежа от 102 милиона до 110,2 милиона барела на ден през следващите пет години. 

В такива случаи е нужен компромис, а не индустриалният армагедон, който зелените активисти сред политиците и обществените организации безсмислено предлагат.

Призивите за спиране на инвестициите в нови петролни проекти са погрешни и могат да доведат до енергиен и икономически хаос


- каза Ал Гайс, говорейки на представянето на книгата си в Саудитска Арабия.

Контрапродуктивна позиция заема проамериканската Международна енергийна агенция, която в името на войната с проруската ОПЕК+ изкривява прогнозите и прави опасни призиви. МАЕ съществува, за да навреди на алианса на страните износители, поради което асоциацията на производителите трябва да се бори не само с пазарната нестабилност, но и с конкурентите отвъд океана.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук