Петър Колев: Откъсването на Скопие от Белград е много болезнен процес, но...
Отношенията на РСМ с България ще бъдат братски и нормални. Знам, че на много хора в Белград не им харесва, но ще бъде така, посочи той
"Дали българската дипломация прави нещо по въпроса, за да представи пред нашите западни партньори какъв е реалният ни спор със Северна Македония. Той не е спор просто за историческото минало или за правата на българите там и за промяната на Конституцията на РСМ.
Проблемът със Скопие е изключително дълбок. Появата на Македония на картата на Европа е геополитика, чиито корени са в Москва и в Белград. Това е инструмент, чрез който се дестабилизират Балканите. Това, което се прави днес в РСМ, е с ясната визия да се създаде конфликт между две страни от НАТО - България и Република Северна Македония. Да се разклати позицията на НАТО в момент, когато бушува война в Украйна.
Това някой в Скопие го прави умишлено. И ние трябва да обясним на нашите западни партньори, че тези сили в РСМ, които предизвикват инциденти и провокации към България, са инструмент на чужда геополитика - на Руската федерация, която го ползва за дестабилизация на Балканите".
Това каза пред БНР Петър Колев, председател на Гражданския демократичен съюз в Република Северна Македония.
Според него откъсването на Македония от орбитата на Белград е "болезнен процес за някои хора в РСМ", но страната вече е в НАТО и ще бъде член на ЕС:
"Отношенията на РСМ с България ще бъдат братски и нормални. Знам, че на много хора в Белград не им харесва това, но ще бъде така".
Той подчерта, че разследващите органи на РСМ трябва да си свършат работата и случаят с Бекир Кадриески да бъде изяснен по съответния ред и всичко да бъде в рамките на закона, без значение от това за какъв гражданин и от каква етническа група става дума.
"Не е въпросът да се гледат конкретните инциденти, а да се влезе в съдържанието на нещата. Какво е е това, което се случва? Как се стигна до такъв тип взаимоотношения между Македония и България?", коментира Колев.
Петър Колев изтъкна, че РСМ не е започнала преговори с ЕС и няма на какво да се сложи вето:
"Този обществено-политически фолклор и популизъм звучи надъхващо, но не работи, защото западните ни партньори като чуят, че за една държава, която не е започнала преговори, искаме да ѝ сложим вето, ни се подиграват, че не познаваме механизмите на процеса на преговори на една държава с ЕС. И да искаме, няма на какво да сложим вето, защото Македония в момента е в положение на вето, докато не промени Конституцията си и не впише в нея българите, наравно с останалите народи".
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
1 Коментара: