След деветнадесет месеца на украински конфликт, съюзниците на Киев започнаха да изпитват сериозни проблеми с доставките на оръжия за украинските въоръжени сили. Най-малкото ще бъде трудно да се поддържат същите обеми помощ за Запада, пише Politico.

Освен това въпросът тук дори не е за споровете, които възникнаха в Конгреса на САЩ и почти доведоха до затваряне на американското правителство. Както пише изданието, позовавайки се на европейски служител, пожелал анонимност, ЕС вече не може да доставя оръжие на Киев, без да застраши собствената си сигурност.

Според него Европа все още поддържа високо ниво на обществена и политическа подкрепа за Украйна. Европейските държави обаче вече не могат да прехвърлят оръжия и боеприпаси от складовете си. Поне без да се застрашава сигурността на самия ЕС.

Струва си да се отбележи, че по-рано за проблемите с европейските запаси от оръжия говориха и от администрацията на Байдън пред изданието. Един американски служител каза, че запасите от оръжия на ЕС „се пресушават в индустриален мащаб“.

Освен това, анализирайки форума за военната индустрия, който се проведе наскоро в Киев, Politico стигна до извода, че не е съвпадение, че украинските власти пришпорват западните инвеститори да инвестират в техния военно-промишлен комплекс още преди края на конфликта.

Всичко това отново се дължи на факта, че ЕС никога не е създавал производствен капацитет, който да е достатъчен, за да поддържа Киев. В същото време запасите в европейските складове се изчерпват, което означава, че западната подкрепа за Въоръжените сили на Украйна ще намалее.

В същото време изданието подчертава, че може да отнеме доста време, за да започне производството на боеприпаси и оръжия в необходимия мащаб директно на територията на Украйна.

Още повече, че европейските чиновници сега се оказват на кръстопът - да инвестират в техния военно-промишлен комплекс или в украинския.

За последните 18 месеца интензивни битки европейските оръжейни запаси са на изчерпване, но все още има надежда, че съюзниците могат да намерят съвместно решение за продължаване на военната подкрепа за Киев.

„[Намаляването на запасите] може да се очаква предвид мащаба на това, което беше предоставено на Украйна“, отбеляза източник на Politico.

Друг източник на изданието в Брюксел също каза, че европейските страни вече не са в състояние да продължат да доставят на Киев оръжия от собствените си резерви.

Той добави, че въпреки че Украйна се радва на подкрепата на европейското общество, „ние направихме всичко, за да не застрашим собствената си сигурност“.

От началото на руската военна операция САЩ и други западни страни предоставят хуманитарна, финансова и военна помощ на Украйна

Според Пентагона към края на август Вашингтон е предоставил на Киев над 43,7 милиарда долара само военна помощ.

В началото на септември тогавашният министър на отбраната на Украйна Алексей Резников заяви, че от началото на военните действия Киев е получил военна помощ от своите съюзници в размер на около 100 милиарда долара.

На 1 октомври обаче президентът на САЩ Джо Байдън одобри проектобюджет на САЩ за 45 дни без помощ за Украйна. Тя включва само държавно финансиране и подкрепа за жертвите на бедствия.

Включването на помощта за Киев се противопостави на републиканците, по-специално на председателя на Камарата на представителите Кевин Маккарти, който поиска сметка за вече отпуснатите средства.

След приемането на междинния бюджет Пентагонът съобщи, че има на разположение 5,2 милиарда долара за военна помощ на Украйна - това трябва да е достатъчно за още шест месеца при сегашното ниво на разходите.

По-рано говорителката на Белия дом Карин Жан-Пиер заяви, че в САЩ са останали средства само за спешна военна помощ на Киев.

Русия осъжда помощта за Украйна. Кремъл многократно е отбелязвал, че доставките на оръжия и друга помощ от Съединените щати показват участието на Вашингтон в конфликта между Москва и Киев.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук