Темата за Изборния кодекс коментираха политолозите проф. Румяна Коларова и доц. Милен Любенов.

„Би могло да се интерпретират всичките тези радикални ходове за законови промени и като заплаха. ГЕРБ може би искат да покажат на „Продължаваме промяната“ и на „Демократична България“, че могат да бъдат радикално десни. По този начин да ги накара да тръгнат към диалог“, каза проф. Коларова.

Тя смята, че в момента всички партии търпят щети. При променените правила ДБ и ПП ще имат ще имат по-малък брой гласове. Отказът от въвеждане на хартиена бюлетина във всички секции ще донесе още по-големи щети, каза Коларова.

„Партиите, които подкрепиха този законопроект нямат истински намерения да участват в разговори за сформиране на правителство. Тяхната цел е предсрочни парламентарни избори“, каза доц. Любенов.

„ГЕРБ вече за месец и половина не са провели съществени разговори за сформиране на правителство“, каза той.

„Видими са опитите на ГЕРБ да направи коалиция с ПП и ДБ или да ги ангажира в общо управление, защото понесоха тежки имиджови щети и се опитват да се легитимират чрез тях в публичното пространство. Но такова управление би имало щети върху ПП и ДБ“, смята Любенов.

По думите на Коларова има спекулация с твърдението с изборната умора.

Любенов смята, че технологията на гласуване е съществена за партиите, които са свикнали да контролират вота.

„Вотът може да бъде контролиран и с машини. Цялата идеологема, че ако има хартиени бюлетини невалидните бюлетини са прекалено много се опроверга. Невалидните бюлетини много често са тези, които избирателя сам прави невалидни. Затова относителният дял е 3%, което е в рамките на нормална грешка“, каза Коларова.

Тя е на мнение, че ГЕРБ иска да запази имиджа си на диалогична партия. Ако има взаимодействие ще е по-скоро по другите въпроси, които са много по-съществени, а не Изборния кодекс, допълни Коларова.

„Няма човек в ГЕРБ, който не е наясно, че ще претърпят щети, ако направят коалиция с БСП и ДПС“, каза тя.

Коларова смята, че единствения начин да се предотврати контролирания вот е с преброителни центрове. Тя смята, че твърдението, че машините предотвратяват контролирания вот не е правилно.

Според Любенов партиите трябва да се занимават със съставяне на правителство, а не с Изборен кодекс.

„Ако Изборният кодекс и машинното гласуване даваха предимство на ПП те трябваше да спечелят и тези избори, а те ги загубиха“, каза Любенов. Коларова запита: „Какво предимство дава манипулирането на вота на ГЕРБ, които няколко пъти губят изборите и след това ги печелят?“

Коларова каза, че всички международни организации винаги са оценявали изборния процес като най-демократичния елемент от политическата уредба. „Изведнъж на едни партии им хрумна, че точно изборите са най-лошото нещо в българската демокрация“, каза тя.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук