Поредица в БЛИЦ: Войните в света през 2016 г. - братоубийственият конфликт в Донбас
Според немския вестник FAZeitung, общият брой на жертвите е над 50 хиляди
Според The Military Balance, в началото на 2016 г. Украйна е разполагала с около 1900 танка, около 3000 БМП, БМД и БТР, до 2500 артилерийски системи, 400 бойни самолета, до 200 вертолета.
Както и в Сирия, и тук значителна част от техниката се води само на книга, тъй като е изразходила напълно ресурса си. Практически цялата техника на украинската армия е съветско производство.
Въоръжените сили на Украйна са механичен сбор от кадрови бойци по договор, доброволци и наборни войници, като частта на лумпените-маргинали е голяма.
Равнището на бойната подготовка е ниско, макар за времето на войната е нараснало. С моралното състояние ситуацията е обратна – в началото на войната бойният дух е достатъчно висок, но сега е крайно нисък.
Загубите в техника се оказват извънредно големи, като се отчита, че интензивната фаза на войната продължи по-малко от година – те са по-значителни, отколкото в сирийската армия. Украинската авиация в първите месеци от войната понесе сериозни, макар не катастрофални загуби, но още през лятото на 2014 г. прекрати участието си в конфликта и украинските летци се оказаха в доста по-тежко положение от арабските.
Двете най-големи катастрофални поражения (край Иловайск и Дебалцево) бяха плод преди всичко на бездарно командване и сринаха окончателно бойния дух. Двете страни преминаха към позиционни действия с постоянни провокации.
ВС на ДНР и ЛНР са въоръжени с техника като при украинците. Част е пленена в бой, част просто е откупена от противника. Окомплектовани са на доброволна основа, като най-мотивирани са чуждите доброволци (основно руснаци), които възлизат на около 20%.
Като цяло от гледна точка на техническа снабденост, бойна и морално-психологическа подготовка донбаските опълченци много приличат на своите противници. В това няма нищо чудно – те всъщност представляват един народ.
Може би най-значителната особеност на конфликта в Донбас е слабото участие на украинската бойна авиация. Истина е, че авиацията досега не е спечелила нито една война. Още повече че вече не е реално да бъдат създавани такива гигантски авиационни групировки, които самата НАТО сформира против Ирак през 1991 г. и против Югославия през 1999 г. В Украйна обаче авиацията по-скоро се оказа безполезна.
„Нашата военна авиация по своето предназначение, огнева мощ и далечина за бойно използване трябва да стане тази сила, която заедно с другите компоненти на отбраната, да осигури сдържане на агресивните амбиции на Русия, да е способна да нанесе адекватен удар по всеки агресор” – заяви президентът Порошенко през лятото на 2016 г.
Справката на БЛИЦ показа, че след разпадането на СССР Украйна е наследила 2 въздушни армии (20 авиополка) с 1100 бойни самолета. Бързо се оказва, че това не е по силите й да ги поддържа - по-голямата част е бракувана и нарязана за скрап, включително стратегически ракетоносци Ту-160.
Според The Military Balance в началото на 2016 г. Украйна разполагала с 207 бойни самолета - 40 броя Су-27, 82 броя МиГ-29, 58 бомбардировача и разузнавателни Су-24, 28 щурмови Су-25. Към това следва да се добави, че на територията на Украйна останаха едни от най-добрите производствени мощности на СССР за бойни самолети и вертолети, както и за авиационни двигатели. Няма причина украинският авиационен парк да не е поддържан в боеспособно състояние.
Първата причина за ниската активност на авиацията е загубената мотивация и боен дух след претърпените загуби на 12 самолета и 12 вертолета. Това е поредното свидетелство, че този конфликт не се ползва с популярност в украинската армия, респективно в авиацията.
Второто обстоятелство е може би по-съществено: руските доброволци от войските на ПВО отидоха в Донбас в състава на своите поделения заедно с цялата си щатна техника, включително със ЗРК „Бук-М1”, а те наистина са сериозен демотивиращ фактор.
Украйна добре знае възможностите на тези комплекси, защото самата тя разполага с 4 зенитноракетни полка „Бук-М1” със 72 пускови установки.
Погледнато обаче в по-широки рамки, безуспешното участие на авиацията се вписва в провалената военнополицейска операция в Донбас, предизвикана от недалновидни политици и проведена от бездарни военоначалници. Всичко можеше да бъде избегнато с политически компромис за езика, а ако ще се воюва, то трябва да се поставят решителни цели и за тях да се привлекат необходимите превъзхождащи сили и средства. Просто Порошенко подцени Путин, а след анексията на Крим това е непростимо, дори през ум не му е минавало, че Русия светкавично ще изпрати 10 000 свои войници в защита на рускоговорящото население в Донбас.
Порошенко ще остане в украинската история със загиналите във вътрешен конфликт над 2600 войници, 9000 ранени, 17 хиляди дезертирали, 3000 пък преминали на страната на опълченците. (Според немския вестник Frankfurter Allgemeine Zeitung, общите жертви в конфликта са над 50 хиляди.)
Президентът Петро Порошенко няма полезен ход. В най-добрите си сънища той може би сънува нов Майдан в Киев, който го сваля от власт и той въздъхва с облекчение. Наистина какво да прави вече в Киев, след като МВФ отказва нови кредити и вече няма да има какво да се краде. А и Тръмп, - ах, този гаден Тръмп – след дни ще му е инаугурацията, а не покани него, Порошенко, на церемонията, нататък е ясно...
Публикацията е подготвена от Ганчо КАМЕНАРСКИ
Последвайте ни
0 Коментара: